Wpis z mikrobloga

#elektronika #linux #raspberrypi #programowanie #embedded

Będę potrzebował zrobić aplikację z GUI na jakiś komputer jednopłytkowy (SBC) z Debian.
I zastanawiam się, w którą stronę zacząć się "dokształcać".
Kilka lat temu szedłbym w stronę Qt, ale widzę, że obecnie jest duże zamieszanie licencyjne - https://teamquest.pl/blog/2025_nowe-qt-5153-lts-platne
Ma ktoś doświadczenie i jest mi to w stanie wyjaśnić? Wygląda na to, że nie ma możliwości używania Qt do celów komercyjnych bez wykupienia licencji lub publikowania kodu.

Jako alternatywę zostawiam sobie ./NET<>mono choć nie bardzo pasuje mi to do Linuksa.
PieknyWojciech - #elektronika #linux #raspberrypi #programowanie #embedded 

Będę p...

źródło: comment_1673786030g06I6Z1Oqa3tm3zKJ5lqH7.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@ChorazyGlus: niestety pomimo, że aplikacja dość prosta ma być to GUI dość rozbudowane pod względem liczby obiektów więc najpierw rozglądam się w stronę rozwiązań, które mają dobry "composer".
Oczywiście zerkałem też w stronę Pythona/tkintera, ale obawiam się pewnych problemów z bezpieczeństwem (łatwy dostęp do danych logowania/haseł) w kodzie i nie wiem jak ewentualnie dałoby się to rozwiązać.
  • Odpowiedz
@PieknyWojciech: Z QT, to też nie jest tak, że się nie da używać darmowej wersji komercyjnie, ale trzeba się nieźle nagimnastykować żeby spełnić wymagania. Robiłem w jednej firmie przy embedded gdzie było używane QT i głównie chyba to się sprowadzało do pilnowania, czy któraś z bibliotek nie jest GPL3 + jeśli się nie mylę razem z produktem musiały być dostarczone źródła opensourcowych bibliotek + dynamiczne linkowanie bibliotek QT.
W skrócie -
  • Odpowiedz
W skrócie - można, ale trzeba zgłębić temat pod kątem licencji etc.


@ChorazyGlus: tu mam pewne obawy po potwierdza się, że "komercjalizacja" Qt ciągle postępuje i nie wiadomo jak będzie to wyglądało za kilka lat, ale dzięki - postaram się zgłębić temat.
  • Odpowiedz
@PieknyWojciech: Qt zdaje się, że można używać komercyjnie za darmo tylko ze wzgląd na licencję LGPL nie możesz linkować statycznie z kodem o niekompatybilnej licencji. Przynajmniej tak było kiedyś. No i bodajże teraz też kod wersji LTS jest wydawany dopiero po roku od jej wypuszczenia i przez rok jest. dostępna tylko dla komercyjnych klientów.

No i dlaczego uważasz, że .NET do Linuksa nie pasuje? Od czasu wydania .NET Core (obecnie po
  • Odpowiedz
Może warto rozważyć backend w Pythonie + webowy front (i tu już zależnie od tego co oczekujesz od gui)?


@ChorazyGlus: idealny pomysł na stworzenie czegoś co formalnie działa, ale będzie #!$%@?ć użytkownika mega lagiem przy każdym kliknięciu. Taka architekturę ma pgAdmin4 - jest to koszmar na Xeonie z 32 GB RAMu a co dopiero działoby się na RPi. Jak ma być lekkie, proste, funkcjonalne i z dobrym UX to GTK3 (4
  • Odpowiedz
Będę potrzebował zrobić aplikację z GUI na jakiś komputer jednopłytkowy (SBC) z Debian.


@PieknyWojciech: trochę znam się na tym:
GTK - lekkie i działa, ale od strony programisty marnie się pisze w tej bibliotece
QT - super i o niebo lepiej się pisze, fajne środowisko pracy kiedyś jak w tym pisałem (bodajże qt kreator) i łatwe tworzenie GUI. Obecnie nie wiem jak to wygląda - piszesz o problemach z licencją, więc
  • Odpowiedz
po prostu brak doświadczenia bo zatrzymałem się ponad dekadę temu na Windows Forms ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@PieknyWojciech: A to chyba, że tak. Ogólnie to .NET na Linuksie działa całkiem spoko. Nawet GUI da się już w nim robić, chociażby dzięki Avalonia UI, który jest toolkitem podobnym do WPF, tyle, że na wiele platform (Windows, Linux, macOS i bodajże Android i iOS). Na oficjalnej stronie nawet jest
  • Odpowiedz