Wpis z mikrobloga

Pytanie do tych bardziej obeznanych w tematach #swiatlowody , jakaś lokalna firma chce pociągnąć światłowód po słupach energetycznych na mojej działce, dali mi do podpisania zgodę na wjazd na teren i mapkę wdłg. której chcą podczepić mnie i 2 sąsiadów z tego słupa i odejść dalej. Jak wygląda takie podczepienie w rzeczywistości? Będą przyczepiać na trytki ( ͡° ͜ʖ ͡°) światłowód do kabla energetycznego, czy zrobią pod nim osobne zaczepy? Później będę musiał kupić u nich abonament na ten internet, bo to ich linia i koniec tematu, czy będzie możliwość u innych operatorów (orange/play itp.). Najchętniej to bym nie brał tego światłowodu bo ich oferty są bardzo słabe. Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren? Sąsiad z tego co się orientuje to nie jest zainteresowany tym internetem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#internety #swiatlowod #kiciochpyta #internetmobilny
  • 17
@Pajonkek: xD
no to nie wyrażaj zgody, nikt cię nie przymusza
to nie państwowe media, że mogą bez twojej zgody
nie będzie tam innego internetu niż ich
Możesz pogadać o zniżce na parę lat za udostępnienie (bo jak już raz założą to nie ściągniesz).
Ale przemyśl jeszcze raz, bo co światłowód to światłowód.
Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren? Sąsiad z tego co się orientuje to nie jest zainteresowany tym internetem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pajonkek: to sąsiedzi nie będą mieć internetu.
Jak wygląda takie podczepienie w rzeczywistości? Będą przyczepiać na trytki ( ͡° ͜ʖ ͡°) światłowód do kabla energetycznego, czy zrobią pod nim osobne zaczepy?


@Pajonkek: osobny przewód prowadzony na osobnych zaczepach.
@Pajonkek: nie mogą do kabla, zwykle podwieszają na swoich zaczepach z pół metra niżej. Jak to zrobią - zalezy od firmy, może być różnie, na trytytki tez widywałem :)

Najchętniej to bym nie brał tego światłowodu bo ich oferty są bardzo słabe. Co stało by się jeśli bym nic nie podpisał i nie wyraził zgody na wjazd na mój teren?


@Pajonkek: twój wybór, ale w ten sposób pozbawiasz dostępu do
@niegwynebleid: @Jarek_P @Anakee jeden sąsiad nie chce mieć światłowodu. Z drugim nie gadałem, ale jest to gość ~65+, więc stawiam, że też nie będzie chętny, ale tego nie wiem- do niego kabel energetyczny jest położony ziemią więc musiałby przyczepiać maszt na ścianę żeby mieli gdzie "zejść" światłowodem od słupa z mojej działki. Ich najtańsza oferta to 50mb/s pobieranie/5mb/s wysyłanie za 60zł. W regulaminie jest napisane "DO" 50mb czyli mogę mieć 1mb/s,
@Pajonkek: Wiem, ze ludzie w takich sytuacjach negocjują i czasami wyrywają internet za darmo na kilka lat w zamian za zgodę, ale to zależy, bo jak się nie zgodzisz, a mają łatwo się przekopać obok to tak właśnie zrobią. Kwestia co im się bardziej opłaca. Ta zgoda to pewnie wieczyste nieodpłatne użytkowanie. Jest w sieci forum dla takich firm i firemek od zakładania internetu i oni tam opisują sobie takie sytuację
@niegwynebleid: @Jarek_P @Anakee trochę obawiam się też tego "udostepniania" gruntu. Jak to podpiszę to oni będą mogli kiedy zechcą wjechać na mój teren żeby wykonać prace serwisowe, przy słupie jest sad i nasadzone drzewek, obok jest małe poletko na ziemniaki i ogródek warzywny. W lato nie wjadą bo rosną warzywa a przez sad nie przejedzie, na jesień poletko zaorane więc też tam się nie wtoczy :/
@DonKiciot: jest droga asfaltowa-rów-chodnik-pas zieleni-mój płot. Jedyna opcja dla nich to pas zieleni. Z tym wieczystym użytkowaniem to mi się nie bardzo widzi, jeśli tam w przyszłości coś postawię i nie będzie dojazdu to będą mi płot rozbierać? Z resztą teraz nie bardzo da się tam dojechać bo przez sad nie wjedzie się samochodem, a obok poletko użytkowe ()
@niegwynebleid: @Pajonkek Tak BTW do prądu też jest wymagana twoja. Chyba że mowa o słupach to nie wiem jak to wygląda, ale Jak ciągnęli prąd do sąsiada aby zrobić przyłącze to była opcja albo że mi rozkopią 2 metry podwórka. Albo będą musieli ciągnąć jakoś na około i wtedy będzie z 300 metrów XD
@Pajonkek: generalnie problem jak taki, że dziś Ci nie potrzebny światłowód, a za rok się okaże że po tym światłowodzie będą puszczać nawet i gigabita, który bardzo przydałby Ci się do pracy zdalnej albo czegokolwiek co tam przyszłość przyniesie, ale będziesz z ręką w nocniku bo się teraz nie zgodzisz a później albo nie będzie tego nikt chciał wykonać albo będą sobie życzyć jakieś kolosalne kwoty. Getnalnie kwestia do mocnego przemyślenia.
@BooB: Najbardziej martwi mnie służebność gruntu, jak mi się coś w przyszłości zmieni i oni nie będą mieli jak tam wjechać to co wtedy? Może montujesz takie coś i mógłbyś odpowiedzieć mi na inne pytanie związane z prowadzeniem tych światełek?
@Pajonkek: Getnalnie to jest taka sama kwestia jak z prądem, sam jak budowałem dom 2 lata temu to musiałem notarialnie też dać energii dostęp do skrzynki itd, niby nie brzmi to ciekawie, ale z drugiej strony jeśli nie będzie awarii to nikt tam się nigdy nie pojawi, nie szukałbym tutaj na siłę jakiegoś drugiego dna w tych zapisach, aczkolwiek w życiu bywa różnie, ale z doświadczenia wiem że częściej niewyrażenie zgody
@BooB: Wiesz może jak wygląda doprowadzenie światłowodu jeśli jeden słup energetyczny mam w rogu działki (przelotowy) z niego dociągnięty kabel napowietrzny do następnego słupa i z tego słupa jest zasilony jeden sąsiad i ja. Ta firma od światełek będzie ciągnęła 2 oddzielne kable do mnie i sąsiada aż od skrajnego słupa, czy położy 1 kabel i z niego rozdzieli sygnał na 2 domy?
@Pajonkek: to już od nich zależy, bo mogą zrobić to tak i tak, u mnie w miejscowości do każdego domu jednorodzinnego dają jeden kabel, jeśli dom oznaczony w gminie był jako wielorodzinny to dawali mufe na dom, a z niej rozdzielają na poszczególnie mieszkania
@BooB: Może jakby zostawili taką mufę na tym słupie wewnątrz działki to by to było dobre rozwiązanie. W przyszłości jakby się sąsiad namyślił to mogliby go podpiąć, nawet ja teraz nie muszę podpisywać z nimi umowy (chyba) tylko w przyszłości będę już miał fizyczną możliwość wpięcia, więc spora część kosztów odchodzi
@Pajonkek: A oni ciągną gdzieś dalej to światło? Jak tak to nie blokuj ludziom możliwości światłowodu. A jak raz zrobią dobrze to do słupa nie będę ciągle wchodzili. Zapas kablowy niech zostawia na słupie i jak będziesz chciał się podłączyć to wyspawiają mufe. Jak masz pytania to śmiało wieszam te cholerne kable już parę lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)