Wpis z mikrobloga

Właśnie przesiadam się z PC na MacBook'a. Jestem jeszcze sceptycznie nastawiony. Zdecydowałem się na zmianę ze względu na pracę. Od jakiegoś czasu w pracy pracuję już na Macu. Mam też prywatny projekt. Potrzebuje Maca do rzeczy których na Windowsie nie zrobię. Nie chcę mieć graciarni w mieszkaniu. Dlatego wyprzedałem stare laptopy i zakupiłem nowego Mac'a. Najtrudniejszą rzeczą jest przestawienie się do innych skrótów klawiszowych. Jak na razie zamieniłem sobie Command z Options żeby było wygodniej robić polskie znaki.

Plusy:
- kompaktowe rozmiary i niska waga
- zajebiście długo pracująca bateria. 2 dni x 8h jestem w stanie pracować na baterii.
- wszystkie narzędzia na jednym urządzeniu
- jak na razie wydajność wydaje się spoko (chociaż mam 32GB i potrafiłem dociągnąć wykorzystanie po sufit)
- touch bar i skróty które pojawiają się dostosowane per aplikację

Minusy:
- cena zakupu
- jak na razie przestawienie się na nowy system, nowe skróty klawiszowe
- brak podglądu otwartych okien danej aplikacji po najechaniu na ikone w menu barze (jest tylko lista)

Czy macie jakieś porady dla kota w świecie Appla? Co można lepiej skonfigurować? Czy jest jakaś opcja dostosować skróty żeby były jak najbardziej spokrewnione do Windowsa?

#apple #macbook #it #programista15k #programista30k
  • 20
- brak podglądu otwartych okien danej aplikacji po najechaniu na ikone w menu barze (jest tylko lista)


@Ignas1415: chyba nie ma, najbliżej to Stage Manager albo po prostu widok zadań.
- brak podglądu otwartych okien danej aplikacji po najechaniu na ikone w menu barze (jest tylko lista)


@Ignas1415: dla mnie byłaby to zaleta bo zawsze na windowsie to wyłączam bo irytuje niemiłosiernie. Używałem maca w pracy i dało się przyzwyczaić. Sam planuję zakup maca mini.
@Ignas1415: fakt, że laptop na windowsie z podobną specyfikacją zazwyczaj można kupić taniej, ale to tylko jak patrzysz na cyferki. Porównaj sobie jakość wykonania, klawiaturę, touchpad, ekran. Jakbyś chciał mieć Windowsa z taką samą specyfikacją i w podobnej obudowie to nagle się okazuje, że ceny są bardziej zbliżone.

- jak na razie przestawienie się na nowy system, nowe skróty klawiszowe

też z tym miałem problem przy przesiadce, ale przyzwyczaisz się najdalej
fakt, że laptop na windowsie z podobną specyfikacją zazwyczaj można kupić taniej


@pekak: ta, szczególnie odkąd weszły M-ki. Tak, czas pracy na baterii jest integralną częścią działania laptopa. Nierobienie z niego grzejnika też.

Ale 1200 złotych za +8GB RAM albo większy dysk to powinni sobie wsadzić
@Ignas1415: Dużym plusem urządzeń apple jest też to, że bardzo dobrze utrzymują się na cenie i po paru latach będziesz mógł go odsprzedać i kupić coś równie dobrego. Urządzenia z Windowsem/Androidem szybko tracą na wartości i sprzedaje się ja za bezcen.
@Nie_znany @pekak ja zapłaciłem 11399 za PRO z M2, 24GB, 1TB. Dobrze, że w leasingu bo nigdy bym tyle nie wydał w gotówcę za laptopa. Pójdzie w koszty żeby US za dużo nie dostał ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szkoda, że już ciężko dostać PRO z M1 Max a jak już jest to kosztuje ok 15tys zł.
@jfrost: chodzi mi o to, że jak masz otwarte wiele okien tej samej aplikacji np Chrome to w windowsie po najechaniu pojawia się pasek z podglądem co w którym oknie jest. Chodzi o tą samaą aplikację a nie o wszystkie otwarte aplikacje.
chodzi mi o to, że jak masz otwarte wiele okien tej samej aplikacji np Chrome to w windowsie po najechaniu pojawia się pasek z podglądem co w którym oknie jest.


@Ignas1415: trzema palcami w dół na touch bar :) Mówisz i masz ;)
@Ignas1415: nie wiem, zerknę później. Sam mam myszkę, zewnętrzna klawiataturę ale... macowski touchpad jest tak zajeb..ty, że i tak 80% robię na nim. Macbook jest po prawej i albo sięgam do myszki albo do touchpadu. I chyba kupię firmowy zewnętrzny.