Wpis z mikrobloga

i każdy na wsi ma rów zaraz obok domu


@Limonene Za każdego ręczyć nie mogę, zdecydowana większość jednak ma.

i go latem codziennie kosi podkaszarką? XD


Codziennie to się nawet kosiarki nie odpala (no chyba, że masz autonomiczną, ale to nie o tym temat), ale jeśli mieszkasz w miejscu o zwartej zabudowie, to jest normalny, powszechny dźwięk.
Za każdego ręczyć nie mogę, zdecydowana większość jednak ma.


@Jerry664: no chyba jednak nie na standardowej wsi xd
Zresztą cięcie drzewa krajzegą to jest robota całodzienna na kilka dni, a nie godzina czy dwie koszenia podkaszarką/kosą, a właśnie o to chodzi w tym obrazku xd
no chyba jednak nie na standardowej wsi xd


@Limonene Wręcz przeciwnie

Zresztą cięcie drzewa krajzegą to jest robota całodzienna na kilka dni, a nie godzina czy dwie koszenia podkaszarką/kosą


Ale ja nie z tym dyskutuję, tylko informuję że dźwięk kosy spalinowej to na wsi też powszechne zjawisko, z powodów wymienionych już wyżej.
Wręcz przeciwnie


@Jerry664: nie wiem czy ty teraz sobie jaja robisz ze mnie czy co, ale niech ci będzie, że większość ludzi na wsi ma rów, który musi kosić i to z jakiegoś powodu tylko latem (XDDDD)
@pastryk: No więc właśnie to "traj" ma mniej sensu, bo to jakiś twór powstały przez "głuchy telefon" niepiśmiennych ludzi od kraj, bo krajzega to po prostu kalka niemieckiego Kreissäge, czyli piła kołowa (okrągła). Ogólnie to wszystkie "zegi" (np. laubzega) są takimi kalkami niemieckich określeń rzemieślniczych i technicznych, jakich zresztą mnóstwo jest w potocznym polskim języku z rejonów o dużych wpływach niemieckich.
@Limonene No nie wiem kompletnie co cię w tym dziwi ( _)
Normalnie idzie drogą, zaraz przy niej pobocze (lub na wsiach premium chodnik) i rów, a za rowem posesja. Obowiązku koszenia chyba nie ma, ale jednak większość kosi żeby nie było zarośnięte. Przecież nie piszę, że rów musi być na podwórzu.
Nie wiem, może tam skąd jesteś taki układ nie jest aż tak powszechny, w moich stronach tak
@Voltaire: silnik 7,5 kw na długim pasie transmisyjnym. Wycięła drewno na dach domu i stodoły plus całego tira podkładów kolejowych do ogrodu i dalej tnie. Przez rok minimum 5 M3 przerabia. Silnik ma 30 lat i zero napraw.
@Ariel_C: To u mnie są dwie, jedna wielka do tego silnika też na długim pasie, druga mała, z silnikiem chyba z pralki, ale daje radę. Aczkolwiek mało się tego używa, za to pilarką to rocznie z 30 metrów sześciennych drzewa potnę
@derek25: Powalone ze dwa dni temu mieliśmy ze znajomymi sprzeczkę jak to sie nazywa. Nawet nie wiem jak sie ten temat zaczął i każdy inna nazwa ja byłem przekonany że to cyrkulatka a wszyscy że cyrkularka albo krajzega ryje mi banie że dwa dni później ludzie rozkminiają to na wykopie XD
@niecodziennyszczon: kpisz sobie z innych, a najwyraźniej sam nie jesteś świadomy zagrożeń. Ostrze takiej piły może nie przeciąć, a złapać materiał pod pewnymi warunkami. Wtedy wyzwolona zostanie duża energia kinetyczna z takiej tarczy. Pęknięcia, niejednorodny materiał, gwoździe, wywieranie różnych sił i momentów na ostrze np pod koniec cięcia nieucięty jeszcze kawałek działa jak zawias i powoduje zakładanie dźwigni na bok tarczy. Inny przykład: cięty element na stole jest stabilny w całości
Qrnl - @niecodziennyszczon: kpisz sobie z innych, a najwyraźniej sam nie jesteś świad...