Wpis z mikrobloga

Mam działkę w kredycie hipotecznym. Dzwoniłem do banku i dostałem info, że mogę wziąć kolejny kredyt na budowę nawet jak nie spłaciłem działki w całości (brakuje jakieś 40%, ale działka jest na tyle wartościowa, że część spłacona może posłużyć jako wkład własny).
Chciałbym spróbować złapać się na program 2%, ale czytam, że jak się chce wnieść grunt jako kredyt, to nie może być on obciążony hipoteką. Trochę to nielogiczne dla mnie, ale może nie powinienem się tu doszukiwać logiki xd
Znalazł ktoś jakieś konkretne info na ten temat?
Moje źródło: https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Nadchodzi-kredyt-2-proc-Sprawdzamy-haczyki-w-projekcie-ustawy-8484352

Czytałem też częściowo ustawę, ale nie wszystko tam jest zrozumiałe dla mnie.

#budujzwykopem #kredythipoteczny #finanse
sovas - Mam działkę w kredycie hipotecznym. Dzwoniłem do banku i dostałem info, że mo...

źródło: 74340594-4B6E-4338-9400-7D0553A0E804

Pobierz
  • 15
Wg mnie ten zapis całkiem logiczny :p Ustawy jeszcze nie ma, tylko projekt to się może wszystko 100x zmienić, przy czym raczej spodziewałbym się niewielkich zaostrzeń i uszczelnień niż rozszerzania grupy docelowej.
W razie czego się przygotowuję na szybką spłatę, ale poczekam na rozwiązanie. Najwyżej będę musiał czekać na wykreślenie z hipoteki.
@sovas: No Bank Ci może udzielić wszystko bo to prywatna instytucja, ale program jest państwowy i służy do zdobycia pierwszego mieszkania/domu, a nie do udzielania kredytów wysokiego ryzyka. Z ciekawości co to za bank co uznaje działkę obciążoną hipoteką jako wkład własny? Jeszcze może w tym samym banku by Ci coś takiego udzielili, ale inny bank już tego nie zrobi, gdyby takie rozwiązanie było dopuszczalne mogło by prowadzić do naruszenia konkurencji.
@sovas: Jak masz możliwość to spłać działkę od razu, złóż wniosek o wykreślenie hipoteki (poczekasz z 8 miesięcy w zależności od miejsca wiec się streszczaj raczej) i na spokojnie jak wprowadza ustawę to weźmiesz sobie kredyt na dom.
Nie #!$%@? się w spirale kredytów jak masz inne możliwości, sama budowa i wykończenie będzie Cię TYLE kosztować, ze dodatkowe pieniądze zaoszczędzone na odsetkach z pewnością przydadzą się w portfelu :)
ale czytam, że jak się chce wnieść grunt jako kredyt, to nie może być on obciążony hipoteką.


@sovas: W przypadku, gdy działka ma wpis hipoteki to udzielany jest wtedy kredyt na spłatę istniejącego zobowiązania i na budowę domu. Nie stanowi to żadnego problemu, ale w przypadku programu Bezpieczny Kredyt taki cel, jak spłata istniejącego zobowiązania najprawdopodobniej nie będzie dostępny, co uniemożliwi skorzystanie z programu.
@marcpol: No nic, trzeba będzie najpierw spłacić działkę.
W ustawie #kredyt2procent znalazłem taki punkt, który wszystko wyjaśnia:

d) pkt 12 otrzymuje brzmienie:

„12) wkładzie własnym kredytobiorcy – należy przez to rozumieć środki własne

kredytobiorcy przeznaczane na pokrycie części wydatków pokrywanych

w pozostałej części rodzinnym kredytem mieszkaniowym albo bezpiecznym

kredytem 2%, w tym należącą do kredytobiorcy i nieobciążoną kredytem

nieruchomość gruntową, w przypadku gdy kredytu tego udzielono w celu

pokrycia wydatków ponoszonych
Początkowo mnie zmyliła informacja na stronie:

Czy kredyt na zakup działki budowlanej oraz budowę domu jednocześnie, również zalicza się do tego programu?

Tak, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.
@sovas: sprawdź lepiej ten zapis aktualnej ustawy (strona 27):

„1. Rodzinny kredyt mieszkaniowy i bezpieczny kredyt 2% mogą zostać

udzielone kredytobiorcy:

który w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie jest i nie był stroną

umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy

poprzedzających złożenie tego wniosku w celu pokrycia wydatków

ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu

jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego

albo domu jednorodzinnego,
@styleripper: Niby tak, pytanie co mamy rozumieć przez "nabyciem domu jednorodzinnego". Może chodzi o kupno domu na innym gruncie, a nie budowę na własnym stanowiącym wkład własny. Nie wiem trochę to się robi rozmyte. 36 miesięcy w przyszłym roku mi stuknie, ale jak nie będę miał pewności, że się kwalifikuję to będę budował za gotówkę wolniej.
@styleripper tu jeszcze takie info: https://marciniwuc.com/bezpieczny-kredyt/#comment-62514

[2] Strona innego kredytu hipotecznego – wyklucza tylko, gdy ten kredyt jest na mieszkanie lub dom. Kredyt na działkę nie wyklucza.


https://marciniwuc.com/bezpieczny-kredyt/#comment-62709

Sam fakt kredytu na działkę nie przeszkadza, ale kredyt na działkę trzeba całkowicie spłacić z własnych środków. Przy kredycie na budowę wkładem własnym może być tylko nieobciążona kredytem nieruchomość gruntowa.
@sovas: sprawdź lepiej ten zapis aktualnej ustawy (strona 27):


@styleripper: Dotyczy to tylko kredytów przeznaczonych na nabycie nieruchomości mieszkalnej. Kredyt na zakup działki nie stanowi wykluczenia.

pytanie co mamy rozumieć przez "nabyciem domu jednorodzinnego"


@sovas: Zgodnie z definicją w ustawie dom jednorodzinny to położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.