Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@marcpol @marcpol

>Czy w przypadku kredytu na mieszkanie z umowy deweloperskiej (wypłata kredytu przez około rok w transzach)

>można zrezygnować z karencji, tak aby już od początku spłacać raty kapitałowo-odsetkowe i jednocześnie otrzymywać dopłaty?

>

>Czy można w okresie karencji poprzedzającym pierwsza ratę kapitałowo-odsetkową, dokonać nadpłaty (dokonać spłaty części kapitału)? Zakładając że nie przekroczymy przewidywanej raty po uwzględnieniu dopłat.


@nutshell_: Ustawa tego nie precyzuje, zależy to od polityki konkretnego banku.


"
@marcpol Fakt, że jestem pełnomocnikiem (to nie jest konto wspólne) konta bankowego narzeczonej i na to konto wpływa moje wynagrodzenie z etatu, może cokolwiek zmieniać w pojeciu wspólnego gospodarstwa domowego? Narzeczona jest właścicielem kawalerki.


Narzeczona też jest współwłaścicielem mojego auta.


Dla bezpieczeństwa zmienić numer rachunku wpływu wynagrodzenia?


@Emdowu: Gospodarstwo domowe jest definiowane jako singiel, małżeństwo lub osoby ze wspólnymi dziećmi. Wpływ Twojego wynagrodzenia na konto narzeczonej nie ma pod tym względem
"

12. W przypadku gdy:

...

3) w okresie przysługiwania dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2%:

...

j) dokonano przedterminowej spłaty części bezpiecznego kredytu 2%, chyba że:


– spłaty takiej dokonano po upływie 3 lat od dnia udzielenia tego kredytu lub


– spłata ta dotyczyła części objętej gwarancją, lub


– łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła kwoty, o której mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1,
@marcpol
Witam, super że trafiłem na twój post, jestem świeżo po rozmowie z doradcą kredytowym który na żadne pytanie odnośnie programu nie potrafił nic powiedzieć.

Najważniejsze dla mnie pytanie:
Żona posiada 50% udziałów w domu które nabyła w drodze działu spadku. Nie mieszkamy obecnie w tym domu. Czy jest możliwość skorzystania z kredytu 2% w celu wykupu pozostałych 50% udziałów?
@marcpol: wiem że dostałeś już koszmarną ilość pytań, qle mamy z żoną dość specyficzną sytuację: w 2018 kupiliśmy z żoną działkę za 199000 zł (+1000 za udział w drodze dojazdowej). W zeszłym roku zaczęliśmy budowę. Do tej pory włożyliśmy około 350000 zł w dom, ale budowaliśmy w czasach braku materałów przez covid i wojnę i np. stal kupowaliśmy 2x drożej niż obecnie stoi. Około 30 tysięcy złotych też wpakowaliśmy w poprawę
@marcpol: Czy jak brałem kredyt rok temu i rate mi #!$%@?ło z 1500 do 3000 to mogę liczyć na jakąś pomoc? #!$%@? chociaż 500zł już by było bajer XD Czemu z mojego otoczenia wielkie poruszenie największych patusów żeby brać kredyt teraz - a domy już drożeją... XD Co za kraj #!$%@?
@adhsklusljhagxnki: Mam już podpisaną umowę deweloperską na mieszkanie z ceną ze stycznia 2023 i czeka aż uzyskam finansowanie. W tym roku nie ma limitów zgłoszeń do Bezpiecznego Kredytu, więc wszyscy co się zgłoszą mają dostać. 1 lipca, jak ruszy, wszystkie wypełnione wnioski będę miał już przygotowane.
@marcpol: "Bedą to kredyty z czasowo stałym oprocentowaniem, gdzie marża nie jest co do zasady wyodrębniana. Występuje jedna wartość oprocentowania."
Rozumiem. Z tego co widzę to łączne oprocentowanie oscyluje w okolicy 4%, czy możesz potwierdzić?
Plus chciałbym abyś odniósł się do komentarza:
czy mając możliwość wzięcia kredytu na łączne oprocentowanie 4,6% na cały okres umowy warto rozważać BK2% biorąc pod uwagę liczne obostrzenia programu?
@marcpol: "Nie oznacza to jednak, że maksymalny koszt inwestycji to 600 000 zł. Możliwe będzie wniesienie wkładu własnego w postaci wykonanych prac lub prawdopodobnie również gotówkowego w postaci finansowania naprzemiennego."

Mógłbym prosić o źródło lub gdzie tego szukać w ustawie? Bardzo interesujące