Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
@marcpol: siema, czy osoby pracujące i mieszkajace za granicą, będą mogły się ubiegać o kredyt bezpieczny? Jak dają, to czemu nie brać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wfm125m: Kredyty będą udzielane tylko w PLN. W przypadku dochodów w walucie obcej nie ma możliwości uzyskania takiego kredytu.

@marcpol: Czy jak brałem kredyt rok temu i rate mi #!$%@?ło z 1500 do 3000 to mogę liczyć na jakąś
Rozumiem. Z tego co widzę to łączne oprocentowanie oscyluje w okolicy 4%, czy możesz potwierdzić?

Plus chciałbym abyś odniósł się do komentarza:

czy mając możliwość wzięcia kredytu na łączne oprocentowanie 4,6% na cały okres umowy warto rozważać BK2% biorąc pod uwagę liczne obostrzenia programu?


@babicz99: Łączne oprocentowanie będzie w okolicach 3%. Na pewno kredyty w programie Bezpieczny Kredyt są bardzo atrakcyjne ze względu na dopłaty. Wymagania, które trzeba spełnić, aby nie
@marcpol Co gdybym działkę kupił teraz?

Z zgodnie z limitami jeśli mam żonę i dzieci to kwotę kredytu mogę mieć 1milion? Czy odliczyć muszę wartość działki?


Co jeśli koszty budowy wzrosną w trakcie? I koszty przekroczą milion? Rozumiem, że kwota kredytu się nie zmieni ale czy nagle jakaś kontrola nie stwierdzi że "mogłem to przewidzieć" i będą chcieli przerwać kredyt za zwiększanie kwoty własnej?


@C0RM: Maksymalna kwota kredytu to 600 000
@marcpol: Czy kredyt będzie można wziąć na dokończenie budowy i czy tylko ona może być wkładem własnym? Jeśli tak to rozumiem że wartość działki z rozpoczętą budową nie może przekroczyć 500 tys zł aby otrzymać 500 tys kredytu i nie przekroczyć 1 miliona?
@marcpol: Czy kredyt będzie można wziąć na dokończenie budowy i czy tylko ona może być wkładem własnym? Jeśli tak to rozumiem że wartość działki z rozpoczętą budową nie może przekroczyć 500 tys zł aby otrzymać 500 tys kredytu i nie przekroczyć 1 miliona?


@Antoni_Kosiba: W przypadku budowy domu rozpoczętej przed dniem wejścia w życie ustawy maksymalna kwota kredytu w programie to 100 000 zł (single) i 150 000 zł (małżeństwa
@marcpol

Czy ustawie jest informacja, co jeśli program zostanie anulowany. Kredyty przechodzą na normalne warunki bądż ustalane przez Kredytodawce?

Wiem, że to temat kredytu mam zapytanie o konto oszczędnościowe na cel mieszkalny.

1. Jaki jest minimalny okres?
2. Jaki jest maksymalny limit dla konta?
3. Czy pieniądzę z konta oszczędnościowego mogą zostać wykorzystane w programie BK2% czy tylko już wtedy na normalnych warunkach?
@marcpol: "Niestety, ale w przypadku dochodów w walucie obcej nie ma możliwości uzyskania takiego kredytu."

Czy mógłbyś proszę doprecyzować czy chodzi o fakt samej waluty, czy zagranicznego zatrudnienia? Jeśli poproszę aktualnego pracodawcę o jednorazową wypłatę w PLN (bez zmiany formy, oraz kraju zatrudnienia) to automatycznie się zakwalifikuję?
@marcpol

1. Czy program BK 2% będzie można łączyć z programem mieszkanie bez wkładu własnego?

2. Czy przy programie BK 2% jest jakieś minimum wkładu własnego? np. 10 lub 20% czy te minimum będą ustalać indywidualnie banki

3. Czy zdolność łączna czyli mąż i żona jest tak samo liczona jak zdolność singla? (np. 8000zł jako para, 8000zł jako singiel obie opcje na UoP)
W którym miejscu ustawy jest takowy zapis? Czy czasem limit min. 15 lat kredytowania nie jest wymagany tylko dla programu "mieszkanie bez wkładu własnego"?
@ervi: Tak, jednocześnie właśnie w tej ustawie będą warunki udzielania kredytów w programie Bezpieczny Kredyt.
@marcpol: Czy mógłbyś podać odnośnik do tej informacji? Do teraz od każdego (również doradcy) słyszałem, że minimalny okres to 10 lat, więc jestem zaskoczony.
@marcpol: Wiesz może czy będę mógł skorzystać z bk2% przy założeniu, że chciałbym aby kredyt był współfinansowany wraz z rodzicami? Ja wraz z małżonką spełniamy wszystkie kryteria, rodzice juz nie.
@marcpol: dziękuję za odnośnik. Artykuł ten precyzuje że dla rozpoczętej budowy można dostać 100/150k kredytu w opisanych warunkach.
Jednak nadal mnie zastanawia czy wnioskując o kredyt na budowę domu od zera na posiadanej działce o wartości w przedziale 200-400k, muszę bankowi przedstawić przekonywujący kosztorys wykazujący że prace budowlane zmieszczą się w 600k i nie więcej? I w tym wniosku nie mogę zadeklarować wkładu własnego na podwyższenie budżetu budowy, jedyne co mogę
@marcpol: Czy mógłbyś podać odnośnik do tej informacji? Do teraz od każdego (również doradcy) słyszałem, że minimalny okres to 10 lat, więc jestem zaskoczony.


@mikey93: Wynika to z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym (kredyty bez wkładu własnego). Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza w tej ustawie zmiany i dodaje postanowienia o udzielaniu kredytów w programie Bezpieczny Kredyt.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002133
@marcpol: to czemu tak jest napisane?
Rozdział 7

Przepis epizodyczny, przepisy przejściowe, przepisy dostosowujące oraz przepis końcowy

Art. 29. 1. W przypadku gdy wkładem własnym kredytobiorcy jest wyłącznie nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym, budynkiem w obrębie którego znajduje się lokal mieszkalny oraz na której przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego, kredyt, o którym mowa w art. 2 pkt 1a ustawy zmienianej w art. 28, może zostać
@marcpol: to czemu tak jest napisane?

Rozdział 7


Przepis epizodyczny, przepisy przejściowe, przepisy dostosowujące oraz przepis końcowy


Art. 29. 1. W przypadku gdy wkładem własnym kredytobiorcy jest wyłącznie nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym, budynkiem w obrębie którego znajduje się lokal mieszkalny oraz na której przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego, kredyt, o którym mowa w art. 2 pkt 1a ustawy zmienianej w art. 28, może zostać
1. Czy program BK 2% będzie można łączyć z programem mieszkanie bez wkładu własnego?


2. Czy przy programie BK 2% jest jakieś minimum wkładu własnego? np. 10 lub 20% czy te minimum będą ustalać indywidualnie banki


3. Czy zdolność łączna czyli mąż i żona jest tak samo liczona jak zdolność singla? (np. 8000zł jako para, 8000zł jako singiel obie opcje na UoP)


@magiol: Ad1. Najprawdopodobniej formalnie nie będzie to połączenie obu