Wpis z mikrobloga

Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt.

Przed publikacją wskaźnika przez BGK dopłata będzie obliczana na podstawie 120% wskaźnika WIRON z 1 lipca 2023 r., a po publikacji wskaźnika przez BGK już na jego podstawie. Wskaźnik BGK to 90% średniego ważonego oprocentowania kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem.

Wskaźnik opracowywany przez BGK będzie publikowany w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału kalendarzowego. Oznacza, że kredyty uzyskane w okresie do czasu publikacji wskaźnika BGK będą miały inne dopłaty, niż te udzielone po publikacji wskaźnika BGK.

Aktualizacja oprocentowania i również dopłat nastąpi po pierwszych 5 latach. Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w harmonogramie rat malejących z oprocentowaniem stałym, a po 10 latach w harmonogramie rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Występuje tutaj ryzyko zmiany raty po pierwszych 5 latach i po 10 latach. Jest to graficznie przedstawione w zaawansowanych wersjach kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest w trzech wersjach:

Uproszczonej https://kredytdwaprocent.pl/kalkulator/
Zaawansowanej przed publikacją wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/przed/
Zaawansowanej po publikacji wskaźnika https://kredytdwaprocent.pl/po/

Jestem również w trakcie przygotowywania obszernej analizy projektu ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2%. Będzie to ponad 100 pytań i odpowiedzi. Pełną analizę projektu ustawy umieszczę na wykopie po zakończeniu analizy moich interpretacji przez radcę prawnego.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3096 . Z uwagi na to, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza zmiany w ustawie z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym to oba akty prawne należy interpretować łącznie.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące programu, to zapraszam do ich zadawania.

W przyszłym tygodniu pojawi się porównanie zdolności przy ryczałcie i podatku liniowym.

marcpol - Cześć,

przygotowałem kalkulator raty w programie bezpieczny kredyt. 

Prze...

źródło: kalkulator

Pobierz
  • 229
  • 2
@marcpol Jesteś w stanie mi podpowiedzieć czy jak obecnie mieszkam z narzeczoną w jej kawalerce to będę mógł sam na siebie wziąć ten kredyt? Sam nigdy nie posiadałem żadnego mieszkania


@Emdowu: Tak, będziesz mógł skorzystać z programu. Według definicji z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym nie tworzycie w tej chwili gospodarstwa domowego.
  • 3
@marcpol: jeśli ktoś jest współwłaścicielem mieszkania (50% udziału) rozumiem, że oczywiście na kredyt się nie łapie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nihilnovii: Tylko w przypadku nabycia do 50% nieruchomości w drodze dziedziczenia przy jednoczesnym spełnieniu warunku zamieszkiwania w innej nieruchomości istnieje możliwość skorzystania z programu.
  • 6
@marcpol: nie wiem jakie założenia wziąłeś do liczenia raty, ale coś tam się nie spina, przy brzegowych wartościach, tj kredyt 600k na 30 lat na 10% inne kalkulatory liczą ratę ~5200, a u Ciebie jest prawie 6700


@jasha: Rata jest liczona dla harmonogramu rat malejących. Takie są założenia programu. Raty malejące względem rat równych mają wyższą ratę przy tej samej kwocie kredytu i okresie kredytowania. Wynika to z większej części
  • 1
@marcpol: Jak mam u Ciebie wyliczyć kredyt jeżeli chcę 500k kredytu z 100k wkładu własnego, rozumiem, że po prostu wpisuje 400K? :D


@kurazjajami: Tak, w takim przypadku otrzymasz też kredyt na kwotę 400 000 zł. Wkład własny jest częścią płatności za nieruchomość. Nie jest wpłacany do banku, tylko do sprzedającego lub dewelopera.
  • 6
@marcpol: tak w sumie myślałem, ale myślę, że taka informacja byłaby przydatna gdzieś przy kalkulatorze :)


@jasha: Raty malejące wynikają z założeń programu, na Twoją prośbę dodałem taką informację przy kalkulatorze :)

@marcpol: Jestem na etapie budowy domu. Chciałem sięgnąć po kredyt na wykończenie tzn od SSZ. Wiadomo, że taki dom na obecnej działce w SSZ będzie wart ponad 400 tys tak więc już się na kredyt 2% nie
@marcpol to jeszcze doprezycuje kiedyś zadane przezmie pytanie. Jezeli mam odziedziczona w spadku stara w kiepskim stanie nieruchomosc to mogę przystopic do bezpiecznego kredytu dopiero rok po tym jak ktoś z urzędu uzna że nie nadaje się ona do zamieszkania ?
@marcpol a co w sytuacji gdy małżonka miała mieszkanie w kredycie kupione kilka lat przed naszym ślubem (nie mamy rozdzielności, kredyt jeszcze nie jest całkowicie spłacony). Ja nie miałem jeszcze żadnej nieruchomości zapisanej na siebie. Czy można coś zachachmęcić aby złapać się na dopłaty?