Wpis z mikrobloga

Dlaczego w szpitalach nie ma lekarzy i nie będzie.

Chciałbym wytłumaczyć, że więcej lekarzy nic nie da ponieważ szpitale nie mają na nich pieniędzy. Jedyne pieniądze jakie dostaje szpital to te za zrealizowane świadczenie ryczałtem od NFZ. Czasami jeszcze jakiś wojewoda sypnie groszem na nowy oddział, żeby sobie nabić punktów wyborczych.

Zrobisz wycięcie wyrostka to dostaniesz 2500zł i masz sobie z tego opłacić prąd, wodę, ogrzewanie, remont szpitala, sale, sprzątanie, pielęgniarki, leki, leasing sprzętu i lekarzy oraz żarcie dla pacjenta.
Szpital więc ma interes zatrudnić jak najmniej ludzi, którzy będą robili jak najwięcej świadczeń, a że miejsce i sprzęt ze względu na ceny jest ograniczony to bierze się najmniejszą możliwą liczbę lekarzy na 20 łóżek, każe im się #!$%@?ć po 250h i daje stawkę minimum 100zł za godzinę, bo inaczej nikt nie będzie chciał tyrać. Jakby dali 8 lekarzy to 50zł nie jest interesujące, a przy 12 to "panie 33zł brutto to w dupe się pocałujcie".

I tak to się kręci. Ja przez cały staż (poza akademickimi szpitalami) widzę tylko puste dyżurki(ew. pełne stażystów). Na pytanie czemu tak pusto dowiaduje się, że szpital nie ma pieniędzy i nie chce nikogo zatrudnić. Ew. asystentki z Ukrainy bo są tanie. Jak zapytałem czy zatrudnią, za nią moją dziewczynę to dowiedziałem się, że ordynator jest chętna ale dyrektor nie da więcej niż 22zł brutto za godzinę.

Jedynym ratunkiem dla takich szpitali jest rezydent opłacany przez MZ, a jego stawka to 40zł brutto za h.

#lekarz #lekarze #medycyna #szpital #szpitale #zdrowie #ministerstwo zdrowia
  • 12
  • Odpowiedz
@gracilis: Problem z lekarzami jest na całym świecie (ok nie taki jak w Polsce, ale to problem globalny, bo wykształcenie lekarza jest bardzo długie i bardzo drogie). Może coś się zmieni wraz z upowszechnieniem AI
  • Odpowiedz
  • 0
@robertx: jakby mi AI zaczęło wypełniać papiery albo ogarniać z rozmowy z pacjentem wszystkie ważne rzeczy które mówi i wpisywało w arkusz to byłoby złoto. Jest sporo rzeczy które AI w medycynie może zmienić i nie samo leczenie ale wszystko wokoło co zajmuje mase czasu
  • Odpowiedz
@robertx: xDDD wystarczy żeby chociaż zinformatyzowano szpital, np dziś musiałem wypełniać kartę zakażenia (średnio w tygodniu wypełniam ich 4-5) + kartę zakażeń szpitalnych powiedzmy że wypełniam taką 1-2 na 2 tygodnie wszystkie pola w tych dwustronnym formularzach program mógłby sam wypełnić na podstawie wprowadzonych danych pacjenta oraz zleconych mu badań i leków, ale po #!$%@? coś automatyzować jak rezydent wypisze to ręcznie za free xD
  • Odpowiedz
  • 2
@alteron informatyzacja szpitali to fajny temat, pamiętam jak kilka lat temu na stażu dzień w dzień siedział rezydent albo stażysta i kopiował wyniki z aplikacji laboratorium do aplikacji szpitalnej (ale nie tak ctrl+
-a/c/v i gotowe, trzeba było się przeklikiwac przez różne strony bo badania były w różnych formularzach) i to dla calego oddziału była godzina roboty na monitorze crt i myszce z kulką. Dzień w dzień. :)

A wykop lekarzy AI
  • Odpowiedz
@gracilis dlatego ja mam teorie o prywatnej służbie zdrowia, która oferuje fajne warunki lekarzom poniekąd ponosząc straty, ale patrzą na temat długoterminowo. Zakładam, że dojdzie do tego ( w sumie w niektórych przypadkach już dochodzi ), że prywatne firmy będą dostawały coraz więcej zleceń od NFZtu, bo tylko one będą miały możliwości ( lekarzy, sprzęt )
  • Odpowiedz
stażysta i kopiował wyniki z aplikacji laboratorium do aplikacji szpitalnej (ale nie tak ctrl+

-a/c/v i gotowe, trzeba było się przeklikiwac przez różne strony bo badania były w różnych formularzach) i to dla calego oddziału była godzina roboty na monitorze crt i myszce z kulką. Dzień w dzień. :)


@Strahl: No bo to trwa. Ale jak raz ktoś łebski wpuści tam kogoś, kto się w tańcu nie #!$%@? to zautomatyzuje 90%
  • Odpowiedz
nie musisz mi mówić ja tam wciąż kopiuję wyniki z jednego systemu do drugiego ręcznie każde pobranie osobno xD


@alteron: ja to przy przyjeciu wypelniam doslownie 8 roznych pozycji (wywiad, obserwacje, zgoda na operacje, zgoda na przetoczenie krwi, zgoda na znieczulenie - ktora i tak przynosi anestezjolog, karta zakazen przy przyjeciu i w trakcie hospitalizacji, RTG, zgoda na badania radiologiczne, zlecenie operacji x 2) i drukuje chyba z 10 roznych stron
  • Odpowiedz