Wpis z mikrobloga

@MisiekD proste obliczenie - prąd kolektora (czyli 3x prąd twojego SSR) dzielony przez wzmocnienie beta tego tranzystora (strzelam że coś między 200 a 500?) musi być prąd bazy.
powiedzmy 10mA na SSR, 30mA sumarycznie prąd kolektora, beta 300, to masz 0.1mA prądu na bazie

rezystor obliczasz: - zasilanie bazy to będzie 3v z esp, minus 0.7v spadku na bazie = 2.3v , i to dzielisz przez prąd 0.1mA = wychodzi rezystor 23kohmy
@MisiekD tak. ale jeśli tranzystor ma pracować jako włącznik a nie regulowany rezystor to dajesz znacząco większy prąd bazy niż wynikałby z prądu kolektora, oczywiście w granicach przyzwoitości czyli zamiast 0.1mA to powiedzmy 0.5mA, a nie 10 miliamper na bazę.
dzięki temu tranzystor jest nasycony czyli przewodzi maksymalnie mocno jak się da , i najmniej się grzeje.
via Android
  • 0
@hrumque rozumiem, a który parametr w nocie katalogowej wskazuje mi jaki prąd podać dla jakiegokolwiek tranzystora, aby był on w pełni nasycony? Pytam, bo to mi pomoże w przyszłości przy tranzystorach :)
@MisiekD prąd kolektora musisz znać dla swojego zastosowania ( np tu - jak SSR ma prąd pracy np 10mA a podłączasz ich 3 równolegle). musi się on miejscić w dopuszczalnym prądzie kolektora.
potem znajdujesz typowe/minimalne wzmocnienie dla danego tranzystora (beta lub hfe nazywa się to) i masz.

W zakresie pracy liniowej, czyli pomiędzy nasyceniem a nieprzewodzeniem, prąd kolektora = hfe razy prąd bazy. A ty zawsze chcesz być w zakresie albo całkowitego
@MisiekD: masz tam parametr Hfe - typowo 300. czyli typowo - dla prądów nawet Ic=200mA - ten 1mA w bazę musi wystarczyć z zapasem

Niestety też sa podane parametry minimalne - a minimalnie, przy dużych prądach Ic=100mA ma podane 30. Czyli jakby się trafił najgorszy możliwy tranzystor z całej produkcji, to trzeba by mu było ładować ponad 200/30 = 6,666mA w bazę, by na pewno działało - słabo ;) Na szczęście
  • 0
to się odchodzi od NPN i daje mosfety - choćby 2N7002 - nie potrzebujesz rezystora bramki - wpinasz go prosto do pinu GPIO ESP


@hrumque: no kurde to jest to co jest idealne dla mnie! Zaraz to zamawiam! No idealna sprawa z tego co czytam po internecie. Dokładnie to czego potrzebuję :) Dzięki raz jeszcze! :)
Tak nawiasem, znalazłem 2 które mnie ciekawią - BS170 i 2N7000 - co o nich
via Android
  • 0
@hrumque Ehh... Nie działa mi ten tranzystor 2N3904 z trzema SSR-ami :/ Na wyjściu tranzystora jest tylko 2.2V. Jeden SSR bierze 24mA, 3 w sumie to będą brały powiedzmy te 75mA.
Do tranzystora (do bazy) podpiąłem rezystor 3.3k Ohm, a steruję napięciem 3.3V. Co robię źle? :/