Wpis z mikrobloga

Mam tak cholerną życiową rozterkę, że aż postanowiłem przyjść z tym na Wykop xD.

Otóż z różową zastanawiamy się nad budową domu. Dostaliśmy w spadku dużą działkę na wsi, 15 minut do miasta, więc fajnie. Teść budowlaniec, także dom ogarnęlibyśmy gospodarczo. Liczymy jakieś 450k PLN do wprowadzenia, mega prosty dom 110m.

NO ALE... z drugiej strony mamy też mieszkanie 70m w mieście, opłat ponosimy okrągłe 0 xD (long story short - jesteśmy a'la dozorcami w tej nieruchomości, coś tam czasem pozamiatamy, ogarniemy i w zamian mamy prąd oraz wodę za free, taki deal).

I teraz tak: wiadomo, że dom lepszy niż mieszkanie, ale - jeśli załapiemy się na kredyt 2% - to rata ~2800 + opłaty 700 = 3500 zł miesięcznie za taką przyjemność. Sporo. Możnaby za to 4 razy w roku zrobić sobie fajny zagraniczny urlop.

Z drugiej strony: działka jest, teść budowlaniec jest, może grzech nie skorzystać, a te 3500 to będzie zaraz drobnica z powodu inflacji oraz potencjalnego rozwoju zawodowego (jesteśmy jeszcze trochę przed 30 dopiero)?

Jeszcze mała uwaga: z pewnych względów nie ma opcji żeby teo obecne mieszkanie poszło na wynajem. Także odpada opcja, że wynajem będzie nam spłacać ratę domu.

#budowadomu #nieruchomosci #dom #budujzwykopem
  • 65
  • Odpowiedz
@wooster po 40 masz inne priorytety o siadasz na tyłek lekko. Myślisz chyba bardziej racjonalnie i działasz mniej impulsywnie. Na pewno nie masz tyle siku na imprezowanie jak koło 30, ale wtedy zajmujesz się budową ;-)
  • Odpowiedz
@Brylant z tym że jak niektórzy chcą dzieci i nie chcą mieszkać z nimi w mieszkaniu, to muszą budować wcześniej. A u mnie już w wieku 28 przestało mi się chcieć imprezować i wziąłem się za budowę. jedynie na wakacje bym sobie pojechał, ale takie dłuższe ze 2 miesiące, bo pracować się już nie chce. niestety to nierealne, bo praca i właśnie budowa
  • Odpowiedz
@Brylant: to już są indywidualne preferencje każdego człowieka, szczerze mówiąc. Zarówno domy jak i mieszkania mają swoje wady i zalety, natomiast jeśli komuś nie przeszkadza popracować nad działką i domem ze 3 godziny w tygodniu, to dom na przedmieściach nie będzie mu straszny.

Niby dojazd do miasta to strata czasu i ogranicza możliwości, ale pamiętajmy, że posiadanie własnego domu i ziemi daje nam miejsce na realizację pasji. Ja w mieszkaniu się
  • Odpowiedz
@PiccoloGrande: 110 m2 domu będzie jak wasze mieszkanie bo w domu są pomieszczenia gospodarcze, celuj w 140-150 m3. 400 k zł to na stan deweloperski.
Na kredyt to nie śliń bo może nic z tego nie wyjdzie.
  • Odpowiedz