Wpis z mikrobloga

Czy wg. was przelicznik na moc paneli (roczne zużycie x 1,2) nadal ma sens po zmianie zasad?

Czy jest teraz jakiś inny przelicznik na dopasowanie mocy paneli?

U mnie roczne zużycie energii to 4000-5500 kWh:
- latem: od 100 do 200 kWh/miesiąc
- jesienią i wiosną: od 150 do 300 kWh/miesiąc
- zimą: od 300 do 470 kWh/miesiąc.

Oprócz podstawowego sprzętu, to mam ogrzewanie elektryczne + klima + hybryda (bateria 9 kWh). Zużycie dzienne ostatnio to 3-8 kWh (auto ładowane jest w domu sporadycznie, ale chcę je brać pod uwagę jako ładowane codziennie). Największe zużycie jest od godz. 15 do 23. Licząc, że z czasem doszłyby jakiś ogrzewacz tarasowy + jakieś inne duperele, które zużywałyby prąd. Dach skośny wschód-zachód.

Gdybym nie liczyłbym na żadną sprzedasz prądu i brał pod uwagę tylko dzienne zużycie w dni letnie i słoneczne, jaką moc paneli plus ew. jaką baterię brać pod uwagę? Czy 3 kWh/ 3.2 kWh plus bateria 2,5 kWh na nocne/poranne zużycie miałoby ręce i nogi? Czy przy takim zużyciu nie warto w ogóle brać baterii pod uwagę? A może brać pod uwagę większą na magazynowanie w godzinach 8-15, biorąc pod uwagę, że nie zużyję w tych godzinach wyprodukowanej energii? A może właśnie ze względu na mniejsze zużycie w tych godzinach wziąć pod uwagę mniejszą ilość paneli, żeby korzystać z ich energii w godzinach porannych i wieczornych, a baterie całkowicie odpuścić, bo przy takich mocach i cenach szkoda zachodu? I czy jest coś takiego, jak za mała moc paneli, czy nawet 1kWh ma rację bytu (bo w końcu i tak się przecież zwróci)?

Chcę po prostu dopasować tak panele, by na bieżąco zużywać produkowany prąd latem i w dni słoneczne, bez produkowania dużych nadwyżek.

#panelesloneczne #fotowoltaika #prad #energetyka #dom #pytaniedoeksperta
Zapaczony - Czy wg. was przelicznik na moc paneli (roczne zużycie x 1,2)  nadal ma se...

źródło: Zrzut ekranu 2023-05-30 o 15.02.42

Pobierz
  • 3
@Zapaczony: Zalezy jak dobrze zorganizujesz autokonsumpcję, Energie wysłaną do sieci bym liczył obecnie 0,4 a bedzie z każdym kolejnym rokiem mniej.
jak masz roczne 5500 kWh i wszystko wyślesz do sieci to potrzbujesz dziś z 13750kWh wyprodukować
Jak na bieżaco zużyjesz 2000 to wsytarczy wyprodukować 2000+3500/0,4=10750kWh
Może lepiej założyć falownik np. 8kW, a panele 4kWp, bo panele łatwo dołożyć, a za mały falownik to tylko wymiana i podwójne koszta, falowniki przy zakupie 4kW, a 8kW cenowo aż tak się nie różnią.
Przy nowym systemie tylko magazyn. Przykładowo w słoneczny dzień wyprodukujesz 20kWh, ma być coraz gorzej, jak np. zapłacą Ci 5gr za kWh, czyli aż 1 zł.
W nocy pobierzesz 20kWh to zapłacisz już 1,8 zł za kWh,
@DRESIARZZ:

Może lepiej założyć falownik np. 8kW, a panele 4kWp, bo panele łatwo dołożyć, a za mały falownik to tylko wymiana i podwójne koszta, falowniki przy zakupie 4kW, a 8kW cenowo aż tak się nie różnią.


tak się robi ale w drugą stronę tzn przewymiarować można panele względem falownika, a na czarnym dachu przy instalacji wschód zachód to będzie dramat, falownik nawet do połowy obciążenia nie dojdzie. Inwerter to urządzenie które