Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie z dziedziny geodezji - tak mi się wydaje.

1.Geoportal. Budynki są zaznaczone czerwonym obrysem na podstawie dokumentów urzędowych ?
2.Czy jest taka opcja, że 15 lat temu przy zakupie działki dostałem mapkę
z naniesionym domem i obrysem letniej kuchni (w rzeczywistości ruiny),
a od tego czasu urząd na podstawie zdjęć satelitarnych i widocznym brakiem letniej kuchni,
usunął ją z mapy ?

Pytam, bo w tej chwili w geoportalu ruiny kuchni nie mają czerwonego obrysu,
a chciałbym ją odbudować (oczywiście po uzyskaniu wszystkich zgód...).

3. Jak tanio sprawdzić co dokładnie jest na urzędowych mapach na mojej działce ?

#kartografia #prawobudowlane #geodezja #budujzwykopem #nieruchomosci
  • 16
1. Cześć. To zależy w jaki sposób jest prowadzona baza przez starostwo. Najczęściej tak jak mówisz to jest kolor czerwony. Pytanie na podstawie czego te budynki widnieją w ewidencji. Czy zostały wykazane na podstawie pomiaru (wtedy jest dobrze usytuowany) czy np na podstawie zdjęcia lotniczego (bardzo mała dokładność).
2. Okresowo w danych obrębach prowadzone są przez starostwa prace związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Podczas takiej modernizacji mogli wykreślić kuchnię letnią
@moserusik @mirmar9 ad 2
wystarczy że teren objęty byl mapa do celów projektowych pod cokolwiek, kabel, wodę, gaz, światłowód czy lotnisko cpk, geodeta mógł usunąć taką dobudówkę, ruinę z mapy.

a jaki ma teraz obrys jak nie czerwony?

ad 3. znajdź na geoportalu warstwę ewidencja gruntów i budynków, czyli to co mówisz, masz tam budynki i działki ewidencyjne potem uzbrojenie terenu, będziesz miał sieci oraz warstwę bdot500 to pozostała treść mapy. masz
  • 0
@ondraszek: dzięki za odzew.
Była budowa kanalizy, wymiana głównej nitki wody - niestety nic z tych rzeczy nie jest naniesione na mapę - bawiłem się tym już wcześniej.

Teraz moja ruina nie ma żadnego obrysu na mapie (zaznaczyłem niebieskim prostokątem).

Kilka lat temu sąsiad gościł geodetę (zostałem na piśmie poinformowany), gdyż chciał się budować
w granicy i była ona wznawiana (chyba tak się to nazywało).
Czy wtedy geodeta mógł usunąć ruiny
moserusik - @ondraszek: dzięki za odzew.
Była budowa kanalizy, wymiana głównej nitki ...

źródło: capture_03072023_222842

Pobierz
Oprócz geoportalu krajowego są jeszcze geoportale powiatowe. Wyszukaj w internecie Geoportal powiatu .... Zwykle zawierają dużo więcej informacji niż krajowy Geoportal. Są również bardziej aktualne.
Kolega wyżej dobrze powiedział, że nawet w przypadku tworzenia mapy u sąsiada geodeta mógł zaktualizować Twój teren.

Są (były bardzo niedawno ?) geoportale gdzie budynki przedstawia się jeszcze kolorem czarnym.
  • 0
@mirmar9: Dzięki za rozjaśnienie tematu. Pkt. 3 - doszedłem do tego miejsca, ale nie wyświetlają się te informacje. Nawet powierzchni mi nie pokazuje, tylko nr działki.
  • 0
@ondraszek: Jeżeli ta nitka to ogrodzenie, to coś jest nie tak = nie pokrywa się z granicą działki.
W rzeczywistości nie ma ogrodzenia tam gdzie stoi dom na działce 358.
To może być aż tak niedokładnie zrobione ?
Sąsiad to ten z działki nr 358.
Ostatecznie nic nie budował/remontował/rozbudowywał.
@moserusik wołam @DanekRBI
ogrodzenie może być różnie, geodeta tak zmierzył kiedyś lub teraz, sprawa drugorzędna.
skoro rozbudowywał musiał mieć mape do celów projektowych i projekt zgodny z prawem budowlanym a więc musiał zachować odległości od zabudowy.
trzeba ustalić jaka jest w ustawie odległoś. jeśli byłby ganek, dobudówka to byłby za blisko?
  • 0
@mirmar9: Ok, szukam geoportalu powiatowego.
Jestem w stanie jakoś sprawdzić kiedy i kto skasował mi tą kuchnię z mapy ?
Czy jednocześnie nie powinien nanieść na mapę dwóch blaszaków ?
  • 0
@ondraszek: sąsiad zaniechał tematów budlowalnych, moja dobudówka była akurat od strony innego sąsiada. Wznowienie granic/przygotówka pod tematu budowalne u sąsiada nie są chyba w mojej sprawie istotne, no chyba że zaproszony przez niego geodeta usunął moją kuchnię letnią z mapy...
@ondraszek: @moserusik
Ogrodzenie może być pomierzone lub nie. Budynki tak samo. Tylko pomiar bezposredni przez geodetę daje dobre dokładności usytuowania budynku i tylko wtedy możemy mówić gdzie co jest tak naprawdę na mapie.
Jeśli granice nie były u Ciebie nigdy pomierzone, to nie będą się pokrywać z płotami (jeśli oczywiście tak jest w rzeczywistości) i vice versa.
Natomiast co do Twojej przybudówki, to czy ona jest czy nie jest będzie miało