Wpis z mikrobloga

@Villeman ok, bo dziś przeglądałem i wychodziło by że jestem u sasiada z płotem około 2 metry (działka tak stoi od może 50 lat) . Ale wiele ogrodzeń jest idealnie w lini, a tu u mnie taki numer
@matkuma: Niech Ciebie ręka boska chroni przed uznawaniem tego typu danych z geoportali jako pewnik. Już widziałem sprawy jak ludzie patrzyli na ortofoto + podgrane granice działek i postanowili wyciąć drzewa blisko granicy "bo na orcie wyglądało jakby były moje". A potem policja robi puk-puk, sprawa karna i shockedpikatchu.jpg. Chcesz mieć pewność jak przebiegają granice - zatrudniasz geodetę.
Orto potrafi mieć naprawdę duże błędy, zwłaszcza jeśli dany obszar jest daleko od
RM_PL - @matkuma: Niech Ciebie ręka boska chroni przed uznawaniem tego typu danych z ...

źródło: Clipboard01

Pobierz
@RM_PL co mnie dziwi to kamień w ziemi jest idelnie w granicy z ogrodzeniem sąsiada. no ale to jeszcze śp dziadkowie wiele lat temu i nie wiadomo jak mierzone, czy kamień wkopany prawidłowo i nie wiem czy to geodeta wkopał czy sami. OK to uspokoiliście mnie.
@matkuma: No niestety jeśli nie masz jakiś dokumentów, to pewnie należałoby szukać danych w starych operatach, np. z uwłaszczenia gruntów. Jeśli robili to geodeci to powinien być jakiś ślad, chociażby na szkicach. Ogólnie jak masz ogrodzenie na graniczniku to powinno być okej, ale jak pisałem - chcesz mieć pewność to musi to sprawdzić geodeta, który sam potem musi szperać w archiwach śladów na temat granicy danej działki.
@matkuma: Oj żebyś wiedział ile ludzi się o to żre i raz miałem nawet tak, że tycząc granice działek (mając solidne podstawy w dokumentach) wyszło że osoba która na początku uważała siebie za poszkodowaną to właśnie ona worała się w sąsiada.
Co do orania się jednego w drugiego to bardzo częsta sprawa, zwłaszcza na nierównym terenie, gdzie po prostu ciężko jest utrzymać proste miedze poprzez zaburzoną orientację. Ale co do tego
@matkuma: ci co mają dobrze granice poprostu je mierzyli i są poprawnie naniesione, towja działka jak mówisz od 50 lat nikt tego nie ruszał i pochodzi ze zdjęć lotniczych wpasowanych i naniesionych ręcznie na mapę 1:5000
@matkuma: Może być niedokładność geoportalu (aczkolwiek obecnie jest to bardzo dokładne narzędzie), ale może być też tak, że siedzisz 2 m w działce sąsiada :)