Wpis z mikrobloga

#kbin szybki update (tag do czarnolistowania)

Małe podsumowanie kosztów prowadzenia instancji kbin.social oraz dotacji
https://kbin.social/m/kbinMeta/t/177112/kbin-project-management-costs-financing-future-plans

https://kbin.social/ - anglojęzyczna instancja
https://karab.in/ - polskojęzyczna instancja

#ciekawostki #internet #socialmedia #programowanie #strims #strimi #php #twitter #reddit #wykop
Ernest_ - #kbin szybki update (tag do czarnolistowania)

Małe podsumowanie kosztów pr...

źródło: Zrzut ekranu 2023-07-11 o 19.00.02

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • 1
@YouCanCallMeBillieGates: szczerze mówiąc sam muszę to dokładnie przeanalizować jak będę miał chwilę czasu. Nigdzie w panelu nie widzę zestawionych tych parametrów. Generalnie sam bucket ciągle utrzymuje się w okolicach 5$ a cała reszta to cloudfront i podatki.

Może ma to też związek z tym, że kbin jest sfederowany i po opublikowaniu zdjęcia w sekundę puka kilkaset instancji żeby pobrać plik, później każde powiększenie ze zdalnych też często uderza bezpośrednio.
  • Odpowiedz
@Ernest_: w takich self-hosted węzłach społecznościowych zawsze martwi mnie jedno. Ktoś zarznie ci wrzucać pornografię dziecięcą i masz wizytę smutnych panów o 6 rano.
  • Odpowiedz
  • 0
@FLAC: /kbin federuje w ten sposób, że treści pojawiają się tylko od użytkowników i z magazynów, których ktoś z instancji obserwuje. Więc takie akcje na jednej z jednej instancji ogranicza się zazwyczaj do jej samej. Ostatnie spam aktywności z Mastodona praktycznie były tu niezauważalne. Poza tym są dwie warstwy moderacji - z instancji zdalnej i lokalnej. Na małych prywatnych instancjach byłoby to jeszcze mniej niezauważalne, więc warto decentralizować ( ͡°
  • Odpowiedz
@Ernest_: no tak, ale nawet jeśli mało kto zobaczy taki atak to federacja i decentralizacja polega na tym, że sobie możesz własny węzeł hostować z domu nawet na RPi. Wystarczy że somsiad wie że masz taką stronę, wrzuci ci CP i zadzwoni po bagiety.

Ja tu widzę za duże ryzyko dla zwykłych śmiertelników, a znowu to doprowadzi do tego że węzły będą hostowane przez korporacje które stać zatrudnić cenzorów treści. Takie
  • Odpowiedz
  • 0
@FLAC: No nie do końca rozumiem. W takim razie nie warto nic tworzyć w internecie. Wystarczy że masz bloga i somsiad wrzuci w komentarzach cp i przypau.

Tu masz kontrolę nad tym co tym co obserwujesz i jak budujesz sobie lokalny feed. Problemy zaczynają się dopiero przy większej skali.

/ edit przez rok obserwowania większości polskiego fedi na karab.in nie miałem chyba ani jednej akcji moderacyjnej.
  • Odpowiedz
@Ernest_: może ja coś źle rozumiem to możesz mi to wyjaśnić bo ja technicznie nie znam aż tak dobrze technologii federacji.

Ale jak ja to rozumiem: wykupujesz sobie domenkę, linkujesz do niej swoje zewnętrzne prywatne IP za np cloudflarem. Masz to w dockerze na komputerze. I teraz - z tego co się orientuję to odpowiadasz za to jakie pliki trzymasz na komputerze. Jeśli ktoś tam zacznie umieszczać treści nielegalne (mniejsza o
  • Odpowiedz
  • 1
@FLAC: To jest dokładnie sposób myślenia, który chcą ci narzucić korporacje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jako administrator jesteś zobowiązany te treści usunąć w odpowiednim czasie. Pomagają w tym narzędzia administracyjne - raporty, moderacja społecznościowa itd. Jeżeli nie jesteś tego w stanie dopilnować, to faktycznie nie ma sensu bawić się w jakikolwiek selfhosting otwarty publicznie. Ale zawsze wtedy możesz wybrać instancję, która tego dopilnuje i nie musisz się
  • Odpowiedz
@Ernest_: a hostując instancje możesz się w jakiś sposób podpiąć do większej i w ten sposób wspomóc sieć? Dodając od siebie miejsce i dodatkowe łącze co powinno uodpornić na wyłączenia pojedynczych węzłów.

Czy to jest na zasadzie jeden węzeł = jedna instancja/adres www i nie można tego rozproszyć bardziej?
  • Odpowiedz
  • 2
@FLAC: fediverse polega raczej na pełnej autonomii i decyzyjności. Co prawda szukamy pewnych rozwiązań współdzielenia - ale chodzi głównie o media i zmniejszenie kosztów utrzymania instancji. To o czym mówisz bardziej kojarzy mi się z protokołami takimi jak #nostr - też dość ciekawy koncept.

https://nostr.com/
  • Odpowiedz