Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie, bo już zgłupiałam fest - chciałabym z mężem wziąć kredyt na maksymalną dostępną kwotę, czyli 600 tysięcy, na tyle też opiewa wartość nieruchomości. Od doradcy Pekao dowiedziałam się, że BK 2% można zaciągnąć bez wkładu, tj. 600 tysięcy kredytu na 600 tysięcy wartości mieszkania, jednak pośrednik/doradca kredytowy poinformował nas, że jest ustawowy wymóg 20% wkładu własnego, a gwarancja BGK sięga 100 tysięcy, co oznacza, że mając mieszkanie w wysokości 600 tysięcy, 20 procent daje 120 tysięcy, a skoro gwarancja obejmuje 100 tysięcy, to te 20 tysięcy musimy dopłacić sami. Wiem, że to na pewno tak funkcjonuje w PKO BP i Aliorze, bo pytałam z naciskiem właśnie na ten aspekt, ale w Pekao i Velo powiedziano mi, że można wziąć kredyt na całe 600 tysięcy. Kto ma rację? Czy doradcy bankowi jeszcze nie mieli tego ogarniętego (dzwoniłam w drugi dzień obowiązywania programu) czy może pośrednik nie ogarnął? Próbuję dowiedzieć się u innego doradcy bezpośrednio w Pekao i Velo, ale obecnie dodzwonienie się nie jest łatwe, dlatego podpytuję tu, bo może ktoś to ma już ogarnięte. Rozstroju idzie dostać

#kredyt2procent
  • 5
Ja też otrzymałem taka informację od mojego doradcy (chociaż mój to totalny nieogar), ale generalnie to się spina. Kredyt możesz otrzymać na 600, ale 20 tysięcy to twój wkład własny, bo BGK nie pokrywa 100 procent.
@LilaRogue:
Moim zdaniem ma rację. Na stronie BGK jest takie info:

jeśli Twój wkład własny jest niższy niż 20 proc. całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których udzielany jest ten kredyt, różnica pomiędzy 20 proc. całkowitej kwoty wydatków, a Twoim wkładem własnym jest objęta gwarancją wkładu własnego.


Jednocześnie w innym miejscu jest info, że maksymalna gwarancja z BGK to 100k.

Czyli 0,2 z 600k to 120k i z tego BGK zabezpiecza
@LilaRogue: Napisane w ustawie.

Art 4a.

2. Łączna wysokość objętej gwarancją części rodzinnego kredytu

mieszkaniowego albo bezpiecznego kredytu 2% oraz wkładu własnego kredytobiorcy

nie może:

1) być wyższa niż 200 000 zł;

2) przekroczyć kwoty stanowiącej 20% całkowitej kwoty wydatków, w celu

pokrycia których jest udzielany ten kredyt.

3. Wysokość objętej gwarancją części kredytu nie może być wyższa niż

100 000 zł.