Wpis z mikrobloga

Pytanie do zawodowców. Obrabiacie ręcznie każde zdjęcie osobno, czy tworzycie jakieś presety, czy oprogramowanie do RAW samo wam obrabia i jedynie dokonujecie małych korekt?

Fociłem tymi sprzętami:

- Canon EOS R z obiektywem 16mm (czasem był włożony 50mm)
- Galaxy S22 Ultra

Telefon znacznie lepiej poradził sobie na plantacji bananów z plandeką, gdzie było ciemniej, trochę tak, jakbyś focił pod światło. Próbuję coś zdziałać z RAW, ale nie udaje mi się uzyskać zadowalających efektów. Bawię się programem darktable, bardzo nieintuicyjny w obsłudze, ale jak dobrze pogrzebiesz w filtrach, to ma duże możliwości w zakresie modyfikacji kolorów i ekspozycji.

I wtedy dochodzimy do sedna - jaki efekt chcemy tak naprawdę osiągnąć???

Kiedy zdjęć jest 1000, to obróbka każdego zdjęcia osobno bez doświadczenia komercyjnego nie ma sensu. Mam tylko laptopa z ekranem IPS (to ten służbowy), który w 100% nie odda kolorów.

Jako amator na potrzeby social media używałem PhotoScape, gdzie fotki ze starego telefonu przepuszczałem przez HDR (inne programy radzą sobie z tym lepiej), autopoziomy, przejrzystość, saturacja czasem kadrowanie. W płatnej wersji można te ustawienia zmienić dla każdego koloru. Choć wydaje mi się, że lepszy jest PhotoDirector (świetnie usuwa niechciane obiekty z planszy jednym kliknięciem).

Ale wracając do obróbki fotek z RAW, to uczyć się darktable, czy lepiej coś innego, np. polecano mi CaptureOne?

Inne ciekawostki:

1. Obiektyw 16mm ma rybie oko i Windowsowa przeglądarka zdjęć to usuwa, zdjęcia CR3 wyglądają tak samo lub lepiej niż JPEG (czy ten format posiada jakieś informacje o korektach, jakie trzeba zastosować?). Darktable ma filtr usuwania rybiego oka dla tego konkretnego obiektywu, ale robi to źle i trzeba ręcznie się bawić.

2. PhotoScape otwiera CR3, ale żadnych korekt nie dokonuje, dodatkowo po batch processing zdjęcia są obrócone

3. W darktable można stworzyć presety i style, aplikować je masowo, tylko czy wg Was powinno tak się robić?

4. Warto zapisać się na jakiś kurs? Bo samemu to brakuje motywacji.

5. HDR, przynajmniej ten w PhotoScape, często psuje zdjęcia, a fotografowie często HDR dodają i pytanie do Was, czego używacie, jakich programów, jakich ustawień...

Może nie będę jakoś specjalnie tych zdjęć obrabiał, a na końcu wybiorę kilka, z których spróbuję coś więcej wyciągnąć.

#fotografia #obrobkazdjec #foto #darktable #zdjecia
  • 3
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: proponuje pozbyć się wszystkich dziwnych programów na rzecz Photoshop portale z kamerą raw. Pliki można obrabiać hurtowo (szczególnie takie o jednakowej jasności/ciemności, z Rawow można wyciągnąć bardzo dużo i w miarę nabierania wprawy czas poświęcany będzie coraz krótszy
  • Odpowiedz
U mnie Lightroom, do tego sporo własnych presetów. Nie istnieje coś takiego jak uniwersalny preset który zaaplikujesz na paczce wielu zdjęć i wszystkie będą idealnie wyglądać, zawsze wymaga to indywidualnego dostosowania (a to balans bieli, a to ekspozycja, a to odcień) - no chyba że przy każdym zdjęciu faktycznie idealnie dobierasz balans bieli, ekspozycję, itd. Dlatego w moim przypadku mam po prostu przygotowanych wiele presetów pod różne okoliczności zastane przy robieniu zdjęcia,
  • Odpowiedz