Wpis z mikrobloga

#stomatologia

Sprawa wygląda następująco, rzekomo miałem dziurę i rozpadającą się plombę w jednym z zębów, ząb nie bolał. Ząb został " naprawiony " i założona nowa plomba na światło, minęły już prawie 4 tygodnie, ząb boli od dnia wyjścia od stomatologa, coś na zasadzie miejscowego bólu, jakbym cokolwiek bezpośrednio stykał z nerwem w konkretnym miejscu zęba, poza tym nie boli. I teraz pytanie - czy to oznacza, że potrzebuje leczenia kanałowego, lepiej założonej plomby czy czego tak właściwie? Nie wiem czy to kwestia błędu lekarza, z tego co wykonawca usługi wspominał, muszę się wstrzymać do 4 tygodni a jeśli nie pomoże, to trzeba leczyć kanałowo, w co tak 50/50 chce mi się wierzyć, dlatego pytam
  • 12
@ikq1: nie, nie musi potrzebować jeszcze leczenia kanałowego. Najpierw trzeba skontrolować wysokość wypełnienia, potem zrobić zdjęcie CBCT (zakładam, że normalne rtg miałeś przed leczeniem robione?) i na jego podstawie podejmować decyzję. Jeśli ząb żyje, to można jeszcze go uratować przed endo stosując leczenie biologiczne. Tylko bardzo, bardzo niewielu dentystów w Polsce je robi.

Boli sam z siebie czy przy jedzeniu?

To nie musi być błąd dentysty, przy głębokich ubytkach może tak
@ProfesorWilczurOfficial: to nie 1990 rok, czemu zakładasz że leczenie kanałowe miałoby nie wyjść? Jeśli tylko trafi do kogoś kto stosuje mikroskop, koferdam i microCBCT oraz jest na bieżąco z aktualną wiedzą dotyczącą endodoncji, to szanse na uratowania zęba są bardzo duże.
@SkrytyZolw Ząb boli tylko podczas jedzenia, normalnie jest stabilny i w porządku w każdym miejscu, prócz jednego. Można powiedzieć że ognisko bólu jest wielkości czubka igły. Nie boli w żaden sposób cały ząb, boli tylko ta mała jego część, no generalnie tak jak wspomniałem - tak jakbym dotykał bezpośrednio nerwu
@ikq1: tak jak kolega wyżej napisał, coś za pierwszym razem nie poszło i wypełnienie nie trzyma się tak jak powinno. Miałeś je wykonywane w koferdamie? Jak nie, to wymiana ma w nim być koniecznie.
@ikq1: to dla prawidłowego "przyklejenia" wypełnienia do zęba musi być sucho. Dlatego musi być koferdam. W jakimś miejscu mogło się gorzej przykleić, więc w tym miejscu przy jedzeniu się odrywa i to może powodować ból.