Wpis z mikrobloga

Witam

Orientuje się ktoś ile kosztuje sprawdzenie granic działki? Może da się to gdzieś sprawdzić? Mogą być dokładne współrzędne poszczególnych 4 rogów działki. Nie wiem czy muszę iść z tym do geodety, czy jest to gdzieś do wglądu - w końcu była ona kiedyś mierzona (przy zakupie, później przy wyznaczaniu ogrodzenia). Moim problemem jest to, że ostatnie kilkadziesiąt metrów działki jest ogrodzone wspólnie z sąsiadem - bez granicy pomiędzy nami. Jakiś czas temu zrobił bramę na końcu i zastanawiam się czy nie jest ona w mojej ziemi. Wszystko byłoby proste, ponieważ początki działek mamy ogrodzone i znam ten wymiar. Niestety ku końcowi się zwężają i nie pamiętam ile moja ma na końcu szerokości. W księgach wieczystych mam 51a, a geoportal mówi że mam 50,23a. Stąd niepewność co do końcowej szerokości działki. Rozchodzi się tylko o to, że jeżeli mam rację to wyciął słupek "graniczny" do którego miał iść płot dzielący nasze ziemie. Teraz wychodziłby w środku jego bramy która to chyba miała być (może jest?) w rogu jego działki.

#geodezja #kartografia #pytanie #plany #mapy #karguloweplemie #samiswoi #geoportal
  • 3
Bez geodety możesz pójść do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i tam powinieneś dostać wydruk mapy zasadniczej danego terenu (spisz sobie obręb i nr działki). Jeżeli na danym terenie nie ma jednej mapy z granicami i wszystkim innym będziesz musiał poprosić geodetę. Na tej mapie w zależności od jej aktualności powinny być zaznaczone granice i płot, więc mógłbyś samemu pomierzyć jak to wychodzi. Pamiętaj, że mapa nie jest raczej aktualna, chyba
@baczus: W takim wypadku nie pozostaje mi nic innego jak wznowienie granic - bez sensu... Przecież było to robione już dwa razy ;) Oby tym razem zrobili to z gpsem i spisali gdzieś współrzędne, a przynajmniej żebym ja mógł to zrobić. Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź.
@HT-Ron: Tak dodając GPS nie koniecznie jest lepszy od standardowej tachimetrii :) Czasem lokalne współrzędne punktów są trochę przesunięte w całym układzie a z nich były wyznaczane granice, ale to inny problem. Po wznowieniu współrzędne powinny być w tzw. operacie jak nie geodeta da ci je tylko ze w układzie 2000 a to trochę ciężko samemu wyznaczyć w terenie.