Wpis z mikrobloga

@marcus777: Używanie to męczarnia, ok, to jescze mogę zrozumieć, sufit skillowy jest dość wysoko i żeby zauważyć benefity używania vima potrzeba trochę czasu.
Ale czemu jest to "gówno"?
Jakieś konkretne wady, czy po prsotu to, że jest do modelu keyboard only i wymaga wprawy w użytkowaniu?
@Piesa: Vim przegrywa dla mnie z każdym edytorem posiadającym GUI. Po co mam się uczyć skrótów (lub zawsze je googlować) do rzadko używanych rzeczy skoro mogę używać edytora graficznego i po prostu wybrać to myszą z menu.
To jest główny zarzut. Jeśli koniecznie edytor w terminalu to nano, bo go poznałem, a do cięższych rzeczy otworze plik w okienku.
@marcus777: nie wiem skąd ludzie mają taką awersję. Bardzo prosto tego używać jak zwykłego edytora bez myszki, potrzebny ci "esc", "i" i wiedzieć jak zapisać/zamknąć. A jak chcesz coś wyedytować po ssh? W vim to kilka klawiszy i masz np globalny replace w pliku. Czasem w ogóle jest dostępny tylko VI, nano ani vima nie ma.
@marcus777: Vim to chyba trochę jak prowadzenie auta. Jak już się nauczysz tych skrótów i używasz ich automatycznie, to faktycznie może być sporo szybciej niż myszą, bo możesz kilkoma klawiszami czarować dosyć skomplikowane komendy. Z drugiej strony sam mimo kilku prób nigdy nie dałem rady się przełamać i używać vima przez dłuższy okres. Strasznie #!$%@?ła mnie zmiana trybów i zmuszanie do myślenia w schematach "skocz 5 słów do przodu ustawiając kursor
@tellet, @marcus777 jak załapiesz podstawowe poruszanie się po vimie, co robi t co F, w, e i tak dalej to potem te magiczne skróty jesteś w stanie wywnioskować samemu. Wiadomo zależy jaki masz use case ale niektóre operacje są znacznie przystępniejsze w vimie. Replace na przykład używa tej samej składni co sed i możesz go używać dla wybranego zakresu tekstu bez szukania gdzie w GUI masz taką opcję. Ja bardzo lubię
@AdminNeumann: Zwłaszcza przewinięcie do końca pliku, przecież to wiadomo, że Shift+G, od "G"ówno xD, za to samo "g" przewija do góry- logiczne xD

Replace na przykład używa tej samej składni co sed i możesz go używać dla wybranego zakresu tekstu

Składnia sed to zbrodnia na ludzkości i powie Ci to każdy, kto pisał jakiegokolwiek regexa, że wstawianie wszystkiego w slashe, to nieporozumienie.

bez szukania gdzie w GUI masz taką opcję.

Bo