Wpis z mikrobloga

mam takie przemyślenie. sam pochodzę z gór, tylko nie z Tatr, ale Sudetów. Czy mogę nazywać siebie góralem? większość ludzi, w tym mieszkańcy południa Małopolski, powiedziałby, że w żadnym wypadku. Nie mamy przecież żadnej kultury górskiej, tradycji z tym związanej, gwary itd. Ale przecież interpretując to słowo, góral to zwyczajnie mieszkaniec terenów górzystych. Skoro goralenvolk chcą nosić nazwę zaznaczającą ich tożsamość, to nie powinni nazywać się od terenu który zamieszkują? Np. Tatrzanie, albo górale tatrzańscy. Tak jak Ślązacy nie są nazywani górnikami, tylko Ślązakami. #przemysleniazdupy #przemyslenia #kultura #gory
  • 13
@MackaCthulhu: Dla mnie jesteś góralem jak chcesz.
Są rożni górale, nie tylko Podhalanie https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rale.
Twoich nie ma tylko dlatego że nie wykształciła sie tam żadna tradycja, patrząc na to nazewnictwo pod względem etnograficznym to górale z np. z Wałbrzycha reprezentują żadną odrębną kulturę.

W Zakopanem od 40 lat jest prowadzony Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich na który przyjeżdżają różni górale z Polski oraz z całego świata. Niestety górale z Sudet nigdy nie
@MackaCthulhu mam znajomych w Zakopanem, Poroninie. I oni przeważnie jak coś odpowiadają to mówią że on tam z Zakopanego czy Bukowiny ale nie góral. No to pytam jak to nie góral skoro miejscowy. Ano nie godo gwarą, nie przestrzega tradycji, nie nosi stroju w niedziele, święta czy inne imprezy kościelne i państwowe.
Nie wiem czy jest to prawda. Sam całe życie myślałem że z racji zamieszkania danego terenu jest się góralem. No
@MackaCthulhu: az mi przypomniałeś jak kiedyś, jako mieszkaniec Krakowa przyjechałem do pewnej miejscowości w północnej polsce i spotkałem się z kimś. Pierwsze słowa po moim przyjeździe jakie usłyszałem: "ooo, góral przyjechał!" xD