Wpis z mikrobloga

Czy Urzędy Pracy współpracują z BIK, tzn. czy wysyłają tam informacje?

Mój znajomy poprosił mnie o bycie żyrantem dla dotacji (30k), którą ma otrzymać z UP. Obowiązywać to będzie przez 1 rok. Kwota nie jest duża i czas trwania to tylko jeden rok, dodatkowo byłbym jednym z dwóch żyrantów.
Sprawa się nieco komplikuje, bo jestem teraz w procesie kredytowym pod #kredyt2procent i nie wiem czy informacja o byciu żyrantem znacząco, albo czy w ogóle wpłynie na moją sytuacje kredytową.
Żyrantem byłbym od września, a wnioski kredytowe już złożyłem do 3 banków więc być może dostaną odpowiedź kredytową zanim zostanę żyrantem, ale nie wiem czy bank ponownie nie sprawdza BIKu przy ostatecznej decyzji lub czy ja nie podpisuję wtedy oświadczenia, że nic się z mojej sytuacji finansowej nie zmieniło.

@marcpol Czy masz wiedzę jak to wygląda w praktyce?

#nieruchomosci #kredythipoteczny #urzadpracy
  • 7
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Forgiveno a poręcza komuś kredyt, czy dotacje z UP?
Bo przy kredycie to wiadomka, ale nie wiem czy tak samo jest przy dotacji z UP i jak to policzyć w kalkulatorach, jako limit karty? Bo żadnych rat miesięcznych nie ma, żeby to policzyc jako kredyt.
  • Odpowiedz
@Desmas: Dotacje, sam pytał bezpośrednio babkę od kredytów w banku. Może mu gadała bzdury, lub nie - nie wiem.
Natomiast w jego przypadku i tak dostał wstępna decyzję pozytywną.
  • Odpowiedz
czy ja nie podpisuję wtedy oświadczenia, że nic się z mojej sytuacji finansowej nie zmieniło.


@Desmas: Tak, w umowach kredytowych znajdują się oświadczenia o tym, że Twoja sytuacja finansowanie nie zmieniła się względem tej podanej we wniosku.
  • Odpowiedz
@Desmas: Będąc takim żyrantem bank będzie cię traktował tak jakbyś miał np. kartę kredytową na wysokość tej kwoty co obniży ci zdolność. Też miałem taką prośbę od znajomej i odmówiłem ze względu na plan wzięcia kredytu po tym jak policzyłem zdolność na kalkulatorze aliora.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tytanowy_Lucjan jeśli to tak jak karta kredytowa z takim limitem to spoko. Nie powinno to wpłynąć negatywnie na zdolność.
Bardziej mi może skomplikwoac sprawę fakt, że teraz tego nie mam więc w bliku pusto, a na etapie udzielania już będę miał wpis i skaladajac oświadczenie do banku jeśli powiem, że coś się zmieniło, to pewnie część procedur będzie wykonana ponownie i przedlozy się to o kolejne tygodnie
Dzięki za info!
  • Odpowiedz
@Desmas: Ja liczyłem sobie, że np. kartę z limitem 25 tysięcy bym musiał zmniejszyć do 5k lub najlepiej zlikwidować (i taką poradę często można przeczytać w poradnikach bankowych). Ja bym wtedy pod żadnym pozorem nie pchał się w żyrowanie.

Dotacje są co chwila. Najpierw dbaj o siebie, a jak już kredyt dostaniesz tł ewntualnie wtedy komuś poręcz jeżeli mu ufasz i nie przewidujesz, że cię potężnie wydyma.
  • Odpowiedz