Wpis z mikrobloga

Panowie, szybki temat.

Muszę sobie doprowadzić internet do garażu, oddalonego od domu jakieś 15-20 metrów w linii prostej. Mam router na piętrze, niestety sygnał nie istnieje na podwórku.

Najbardziej ekonomiczna wersja/najbardziej rozsądna:

ciągnąć kabel utp i do tego podłączyć AC w garażu, czy jakiś wzmacniacz sygnału da radę to ogarnąć? Router już chyba nie jest pierwszej młodości, także nie wiem jak to będzie współpracować.

W domu gruby strop, grube ściany, także internet na parterze już ledwo zipie, a co dopiero na podwórku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#wifi #siecikomputerowe #komputery #informatyka #internet
  • 16
  • 0
@radical_rootsman

najbardziej budżetowa wersja? możesz coś polecić?

nie mieszkam tam, także nie chcę za bardzo inwestować. Rozmyślałem wcześniej o kablu kat6 itp, ale internet tam ledwo dobija do 50mb, także to raczej bez sensu, generalnie cudów nie ma, jak to na wiosce ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 0
@HuGho w zasadzie w niczym, już przewierciłem fundament w garażu i w piwnicy, ale teraz się zacząłem zastanawiać.

Nie wiem jaki kabel brać, niby jak najlepszy, ale internet i tak jest tam fatalny i nie zanosi się żeby było lepiej xD
@KoneserOOOO: Najmniej roboty to repeater. Najlepiej działać będzie po kablu. Proponuję skrętkę żelowaną ekranowaną kategorii 5e (tańsza) lub 6. Z jednej strony uziemić ekran. Jeżeli kładzenie kabla wiąże się z kopaniem w ziemi, to połóż razem ze skrętką światłowód jednomodowy (są tanie). Jak się okaże, że po burzach palą się urządzenia podłączone do tej skrętki, to wtedy zapłacisz komuś aby wspawał ci końcówki na ten światłowód i przejdziesz na światłowód.
@KoneserOOOO Jeżeli nie będzie za dużych odcinków po elewacji to może być taki kabel (nie ekranowany). Ale jeżeli gdzieś wyjdzie odcinek 2m i więcej na zewnątrz, a nie zakopany to lepiej kabel ekranowany. Podczas burzy kabel działa jak antena i indukuje się w nich prąd nawet do 1000v - wtedy pali rutery. Ściany budynku lub ziemia izolują od burzy i nie ma tego problemu.
@KoneserOOOO To luz, może taki być. Tak najlepiej, bo ekran tylko trochę pomaga. Najlepiej właśnie zwykły kabel i mądrze poprowadzony, czyli wewnątrz budynku i pod ziemią. A co do tego Tp-linka, to wystarczy ale trzeba zakładać max 30-40Mb/s. Jak chcesz szybciej to kup wifi 5 lub wifi 6. Ale w tej cenie jest OK, zawsze w przyszłości można zmienić na szybszy. Kabel pozwoli ci w przyszłości na wifi 600 i więcej Mb/s.