Wpis z mikrobloga

YouTube przypomniał mi dawny film od Veritasium gdzie nawet zrobiłem grę na podstawie jego filmu, ale do dziś nie wierzę, jego strategii, że 31% procent co będzie wchodzić w box z numerkiem jaki się wyświetli wygra, ponieważ to jest losowe, sam to programowałem, wszystko jest losowe jak na filmie.

Ale możecie sami sprawdzić jak chcecie, jest opensource jak coś.

Można zagrać: https://skorotkiewicz.github.io/find-hidden-number/

#matematyka #programowanie #veritasium
aptitude - YouTube przypomniał mi dawny film od Veritasium gdzie nawet zrobiłem grę n...
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@vytah: Ale mi chodziło, aby samemu grać w to i testować różne teorie.

Jakie teorie ma sprawdzać PC, losowo? To typowa logiczna gra dla człowieka.

Pograj sobie, ja raz za 5 razem trafiłem, ale raczej przegrywam, teoria Veritasium nie działa, tak jak inni youtuberzy mówili mu, a on nie chciał wierzyć, to wszystko jest losowe.

Po prostu klikaj na losowe pudełka zanim trafisz, masz większą możliwość na trafienie niż teoria Veritasium
  • Odpowiedz
Pograj sobie, ja raz za 5 razem trafiłem, ale raczej przegrywam, teoria Veritasium nie działa, tak jak inni youtuberzy mówili mu, a on nie chciał wierzyć, to wszystko jest losowe.


@aptitude: bo masz to zaimplentowane inaczej niż w zagadce, do tego ta zagadka nie nadaje się do grania przez jednego gracza.

W zagadce każdy z więźniów ma taki sam układ numerów w pudełkach, a u Ciebie gdy trafimy, kolejnym razem układ
  • Odpowiedz
@aptitude: symulacja jest lepsza niż ręczne testowanie bo w eksperymencie możesz ustawić powiedzmy 1000 powtórzeń. Natomiast tak jak sam zauważyłeś może się zdarzyć nawet 5 razy z rzędu że strategia nie zagra, co nie zmienia faktu że dla dużej ilości powtórzeń strategia powinna zbiegać do 31% skuteczności. To trochę jak z rzutem monetą - pomimo że masz skuteczność 50%, to możesz mieć 5x z rzędu reszkę. I na podstawie tych 5
  • Odpowiedz
nie nadaje się to do implementacji jako gra, bo gracz zapamięta sobie układ numerów i przy kolejnych więźniach będzie pamiętał gdzie było jego pudełko (więźniowie w zagadce nie wiedzą tego).


@hellfirehe: nadaje, bo strategią jest rozpoczęcie przeszukania od pudełka z własnym numerem więc jakakolwiek wczesniejsza wiedza jest bez znaczenia
  • Odpowiedz
strategią jest rozpoczęcie przeszukania od pudełka z własnym numerem więc jakakolwiek wczesniejsza wiedza jest bez znaczenia


@boa_dupczyciel: na etapie pierwszego więźnia każda strategia jest równa i daje 50% szans bez względu na kolejność przeszukiwania.

Istotą zagadki jest strategia dopiero dla 100 (a w ogolnosci większej niż jeden) liczby więźniów którzy sukces osiągają albo wszyscy albo nikt.

I to dopiero w tej sytuacji istotny jest algorytm postępowania który maksymalizuje ten sukces kolektywny.
  • Odpowiedz