Wpis z mikrobloga

Czy są gdzieś jakieś konsultacje online co do zdjęcia RTG zębów?
Po zakończeniu leczenia poprosiłem o skierowanie celem dokładniejszego sprawdzenia stanu zębów, bo też nigdy nie miałem takiego ogólnego zdjęcia wszystkich zębów i tak się zastanawiam czy można by może szybciej jakoś zdalnie sprawdzić zdjęcie u lekarza?

#dentysta #stomatologia #stomatolog #zeby #pokazmorde ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Psychodelik - Czy są gdzieś jakieś konsultacje online co do zdjęcia RTG zębów?
Po zak...

źródło: Screenshot_20230818_172944_Gallery

Pobierz
  • 22
@peeteer: jak miałem 16-17 lat miałem leczony ten ząb u dentysty który stwierdził że jedynie kanałowe będzie rozwiązaniem. Nie wyleczył jednego z kanałów, a i tak ząb się złamał po 4 miesiącach także jedynie mogłem go wyrwać.

PS.: Ten dentysta już siedzi w więzieniu od chyba 2 lat za milionowe przekręty na NFZ, to były czasy jak wszedł ten portal że każdy mógł sobie sprawić jakie miał robione zabiegi na koszt
@Psychodelik: jak to po zakończeniu leczenia? (,) Przecież to podstawowe narzędzie diagnostyczne, bez którego nie powinno się zaczynać żadnego leczenia.

Masz w kilku zębach ogromną próchnicę, na granicy leczenia kanałowego. Ale Twój dentysta twierdzi, że leczenie zakończył?
Trzeba zrobić CBCT i ocenić czy nie robią się zmiany zapalne przy korzeniach tych zębów z głęboko próchnicą.

Czwórka i piątka na górze po Twojej lewej stronie była teraz leczona
@SkrytyZolw: 5 po lewej u góry miałem 2 miesiące temu robione, po czym CBCT dla 6 w tym miejscu do zrobienia kanałowego 3 tygodnie temu.
Zdjęcie całości zębów jest z wczoraj bo też we wtorek mam wizytę żeby coś z tymi ósemkami zrobić
@Psychodelik: A czwórki obok nie? Przecież tam też jest próchnica. A co z dolną szóstką po prawej?

Te górne ósemki są w fatalnym stanie, zapewne nie jesteś w stanie ich prawidłowo oczyszczać skoro tak się zepsuły. W takiej sytuacji się je usuwa.

A u ortodonty na konsultacji byłeś?
@SkrytyZolw: w dzieciństwie ale nie potrzebowałem aparatu.

Kurcze, średnio co pół roku chodziłem do 2 różnych miejsc (z ubez. PZU) na kontrole i usuwanie kamienia (choć nigdy nie było co usuwać) i jedyne co to przewijał się ten temat z ósemkami.

Ostatnią taką kontrolę miałem w marcu i tak później rozbolały mnie zęby na górze po lewej. 4 5 i 6 już były raz wyleczone.
Poszedłem do innego miejsca bo był
@Psychodelik: A piaskowanie masz robione? Sam skaling to za mało.

Hm... no to może zmień dentystę na jeszcze kogoś innego, bo skoro to jest aktualne zdjęcie, zrobione wczoraj, po leczeniu 4 i 5, to została w nich bardzo duża próchnica, zaraz to będą zęby do leczenia kanałowego. No i górna prawa szóstka i czwórka też mogą mieć próchnicę. Czy wcześniejsze leczenie miałeś wykonywane w koferdamie, lekarz stosował mikroskop lub lupy stomatologiczne?
@Psychodelik: No to nie bardzo rozumiem co tu się wydarzyło. W ce być może został użyty stary materiał do podkładów, który nie dawał kontrastu na rtg. Ale w czwórce czy szóstce dolnej jest ewidentnie próchnica. Mogą być niewidoczne w ustach, ale na RTG widać je wyraźnie, dlatego nie zaczyna się leczenia bez zrobienia zdjęcia pantomograficznego. A które rejony Śląska? Ja pracuję w Bielsku, ale z Kato czy Gliwic też mogę kogoś
@SkrytyZolw: jeszcze mam takie pytanko, może będziesz wiedzieć :) Otóż 2 tygodnie temu miałem plombowany ząb, nic się przez ten okres nie działo aż do wczoraj kiedy ugryzłem coś twardego i od tamtej pory jak gryzę tym zębem to czuję delikatny, sekundowy ból. Niby nic, ale muszę jeść drugą stroną. Ząb oprócz tego wygląda normalnie, nie boli samoistnie itd.
Co to może być? Nadwrażliwość jakaś, problem z nałożeniem plomby czy może
@grykom: nie będzie dobrą alternatywą bo te badania mają zupełnie inne przeznaczenie, rtg to złoty standard. co do drugiego pytania najpewniej pozabiegowa nadwrażliwość miazgi i/lub zbyt wysokie wypełnienie
@Psychodelik: może napisz z kiedy jest zdjęcie i zaznacz które zęby na zdjęciu od czasu jego wykonania były leczone, a które nadal są w stanie jak na zdjęciu. łatwiej będzie rozmawiać
@grykom: nie, nie będzie. RTG pantomograficzne to podstawa diagnostyki, każdy pacjent na pierwszej wizycie powinien mieć wykonane takie zdjęcie. Rozpoczęcie leczenia czegokolwiek bez wykonania zdjęcia RTG jest błędem w sztuce lekarskiej.

To może być kilka różnych rzeczy, m.in. pęknięcie zęba albo uszkodzenie wypełnienia. Trzeba koniecznie zrobić CBCT i sprawdzić. Umów się szybko na kontrolę.