Wpis z mikrobloga

Takie pytanie może mądre może głupie.

Położyli mi w mieszkaniu skrętkę kategorii 6, maksymalna długość pojedynczego odcinka to jakieś 10 metrów, więc w teorii bez problemu powinno pociągnać 10 Gbit/s - skrętka 100% miedziana, a nie jakieś aluminium.

Jak mogę teraz sensownie przetestować czy rzeczywiście poleci 10 Gbit/s nie wydając fortuny ( ͡º ͜ʖ͡º)

#sieci #siecikomputerowe #pcmasterrace
  • 15
  • 0
@Przegrywzyciowy0: Ale to nie jest 10 Gbit na WAN tylko LAN. Tam nawet jeszcze nie mam żadnego operatora podłączonego.

Chcę sprawdzić czy kable w mieszkaniu fizycznie pociągną te 10 Gbit czy może majstry coś nie daj boże #!$%@?ły przy gięciu/zarabianiu przewodów.
  • 0
to chyba tylko cebulacko zamówić jakieś 2 switche i oddać w ciągu 2 tygodni.


@wypokowy_expert: mądrego to miło posłuchać ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
ale czy same switche wystarczą do testu?

w zasadzie najprościej dwa kompy z kartami 10G


@Migfirefox: no tak, tylko trzeba mieć te 2 kompy ( ͡º ͜
@some_ONE: Powinny wystarczyć dwa komputery z kartami 10Gbps. Najlepiej na PCI bo na USB to możesz użyć złego portu i będzie lipa. Ustawiasz im ręcznie adresacje na tych interfejsach i testujesz. Jak? Kopiowanie plików (jak ktoś wyżej pisał to polecam NVMe) czy inny iperf
@some_ONE: to nie wiem co ci napisac, mozesz wypozyczyc tester do certyfikowania okablowania od kogos bo kupno takiego porzadnego to pewnie kilka tysiecy zlotych jak nie kilkanascie, takie konkretne a nie sprawdzajace tylko czy zarobienie par sie zgadza. tylko tester to jedno, wcale nie wyklucza problemow z kartami sieciowymi, oprogramowanie mna switchu czy komputerach.