Wpis z mikrobloga

Hej, #fizyka - w filmie z bardzo rzeczowego kanału Smartgasm https://www.youtube.com/watch?v=xpD3tv32ENM w 14 minucie autor wspomina, że w rzeczywistości prawo zachowania energii NIE zawsze działa (bez wyjaśniania, ot - stwierdzenie). Kilka osób w komentarzach pyta autora o ten temat - bez odpowiedzi. Ktoś może podpowiedzieć w jakich sytuacjach i czy także jest to obserwowalne praktycznie w świecie makroskopowym?
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Biorąc pod uwagę zawartość jego filmów gość na głąba nie wygląda - fizykę ogarnia w stopniu zdecydowanie więcej niż przeciętnym (zwykle wykracza daleko poza taki zakres). Fizykę na studiach zdałem jakieś 40 lat temu, na co dzień nie mam styczności z teorią. A on zapewne ma jakieś podstawy do takiego twierdzenia, albo jest to pewna "nadinterpretacja" istniejących zasad, dotycząca "pożyczki" energii. Pytanie - co mógł konkretnie mieć na myśli.
  • Odpowiedz
@bialy100k: z tego co rozumiem, to zasada zachowania energii może zostać złamana na chwilę np. w próżni kwantowej.

Tutaj coś z wiki na ten temat - https://en.wikipedia.org/wiki/Conservation_of_energy#Quantum_theory

EN

In quantum mechanics, the energy of a quantum system is described by a self-adjoint (or Hermitian) operator called the Hamiltonian, which acts on the Hilbert space (or a space of wave functions) of the system. If the Hamiltonian is a time-independent operator, emergence
  • Odpowiedz
@bialy100k:

(...) dochodzi na tym polu do konfrontacji dwóch podstawowych reguł: zasady zachowania energii i przywołanej na początku zasady nieoznaczoności Heisenberga. Pierwsza zabrania przybywania energii w układzie znikąd, druga zaś jak już wiemy, uniemożliwia równoczesne, bardzo dokładne poznanie dwóch komplementarnych wielkości fizycznych.


https://www.kwantowo.pl/2016/02/28/proznia-kipiaca-czastkami-triumf-nieoznaczonosci/
  • Odpowiedz