Wpis z mikrobloga

Planuje zamontować sobie klimatyzator na chacie w mieszkaniu deweloperskim które niedługo będę odbiera. Z tego co słyszałem to powinienem uzyskać zgodę od spółdzielni na dziurę w ścianie przez którą biegły przewody do jednostki zewnętrznej, która będzie stała na balkonie. Słyszałem też, że uzyskanie takiej zgody może nie być łatwe. Podobno lepiej to olać i na nielegalu zamontować klimatyzację bo nikt tego nie sprawdza szczególnie gdy jednostka zewnętrzna stoi na balkonie. Ktoś z Was miał może jakiś przypał przez to że bez zgody przewiercił się przez zewnętrzną ścianę budynku na potrzeby zamontowania klimatyzacji?

#nieruchomosci
  • 18
  • 1
@yawa: W przypadku gdy muszę zrobić dziurę na wylot w ścianie budynku to muszę mieć zgodę, ponieważ zewnętrzna część budynku nie należy do mnie, tak samo jak balkon czy ogródek. Jest ona mi tylko udostępniana bezterminowo.
@miro97: Musisz uzyskać zgodę wspólnoty. Zrobisz to bez zgody to doniosą na ciebie sąsiedzi i wspólnota nakaże demontaż. W wielu wspólnotach zgoda jest udzielana na podstawie głosowania mieszkańców bloku.
  • 0
@ciezki_przypadek: gadalem z facetem od odbiorów mieszkan to mowil ze to nie będzie takie proste bo będzie wymagać zmian w projekcie calego budynku i zajmie to sporo czasu o ile deweloper sie na to zgodzi. Sam nawet zasugerował że lepiej po cichu zamontować klime bo nikt na to nie patrzy i większość tak robi, ale wlasnie jestem trochę sceptycznie do tego nastawiony bo moze wystarczy że jakiemuś sąsiadowi sie to nie
  • 0
@potente: tylko ze nie ma jeszcze wspólnoty i zanim się uformuje to pewnie minie jeszcze z pol roku dopiero jak będą przepisywać akty własności. A jak wykończe juz mieszkanie razem z malowaniem ścian to watpie zeby mi sie chciało to psuc tylko po to żeby zamontować klimę
@miro97: Ostatnio starałem się u siebie w spółdzielni o zgodę. Osiedle stare, budynek lata 70 z tego co kojarzę. No ale wracając do meritum, mam mikrobalkon z którego nie korzystam i tam chciałem usadowić jednostkę zewnętrzną. Napisałem pisemko, czekałem z miesiąc i dostałem odpowiedź, że spoko ale:
- ma być odrębne ska i odpowiedniej grubości kabel
- skropliny do pojemnika
- W nocy ma nie przekraczać, nie pamiętam już dokładnie, ale
@miro97 skoro to mieszkanie developerskie to pewnie nowy budynek. Tym samym potrzebna zgoda wspólnoty i developera. Montaż bez nich może oznaczać utratę rękojmi na elewację. Jak potem będą problemy i developer z powodu Twojej ingerencji odrzuci roszczenia to wspólnota może domagać się od Ciebie pokrycia kosztów napraw które powinien był zrobić developer.

tak tylko mówię
Po wszystkim jakiś protokół od elektryka. Dałem sobie spokój. Kolega w dosyć nowym budownictwie ~ 5 ma właśnie wspólnotę bodajże. Na własnym balkonie o zgodę nie pytał.


@stabil88: We wspólnocie musi zapytać tak samo jak w spółdzielni. Zrobił nielegalnie tylko na razie nikt się nie #!$%@?ł.

PS. Balkon nie jest jego, tylko należy do części wspólnych użytkowanych wyłącznie przez właściciela mieszkania. Ten argument będzie podniesiony za 25 lat, gdy wspólnota będzie
  • 0
@klepie-biede: tutaj chyba najczęściej ludzie sie czepiają jak ktos przytwierdzi klime do elewacji budynku bo to szpeci wizerunek bloku który dotyczy wszystkich mieszkańców. Jak klima stoi na balkonie to luz bo moge sobie postawić co chcę na balkonie. A dziura w elewacji zeby przeprowadzic klime tez bedzie niewidoczna z dołu i ma bardzo mała średnicę, ale rozumiem, prawo to prawo. Chociaż jesli z powodu malej niewidocznej dziurki w elewacji maja byc
@szybki-bill1: no planowałem się wbić w gniazdko przy balkonie, żelazko więcej ciągnie niż to co chciałem dać.

@stabil88: We wspólnocie musi zapytać tak samo jak w spółdzielni. Zrobił nielegalnie tylko na razie nikt się nie #!$%@?ł.


PS. Balkon nie jest jego, tylko należy do części wspólnych użytkowanych wyłącznie przez właściciela mieszkania. Ten argument będzie podniesiony za 25 lat, gdy wspólnota będzie remontowała balkony. Ale do tego czasu to hurrdurr mój