Wpis z mikrobloga

@ww00 Papiery i formalności takie same jak przy sprzedaży mieszkania.
W akcie notarialnym najlepiej wskazać konto do przelewów i termin płatności. Np. do 10 każdego miesiąca.
Wszystkie rachunki Ty płacisz.
Można wybrać rentę waloryzowaną lub stałą.
Bierz stałą, bo jak liczyć waloryzację to już nigdzie nie znajdziesz, a jak źle policzysz, to albo stracisz płacąc za dużo, albo ktoś się upomni o niedopłatę i odsetki.
Senior ma prawo zgodnie z ustawą mieszkać
via Wykop
  • 0
@Kunszt: to nie jest to samo :)
@epicentrum_chaosu
A to nie jest tak, że płacę tylko podatek od nieruchomości a media są na osobe zamieszkującą nieruchomość?

Ogólnie podstawowe informacje posprawdzałem, ciekawi mnie bardziej strona związana z ryzykiem takiego układu z seniorem.
Czy są jakieś sposoby na skuteczne podważenie takiej umowy przez potencjalnych spadkobierców?
Czy jakbym trafił na nieuczciwą osobę, może taką umowe wypowiedzieć i zostawić mnie z nieściągalnym przeze mnie zadłużeniem?
@ww00: najlepiej byłoby zrobić przeniesienie własności i ustanowić służebność w dziale III KW na rzecz tej osoby, której będziesz płacił. To skutecznie rozwiąże problem ze spadkobiercami, bo nie będą mieli co dziedziczyć.

Ryzyko zawsze jest. Między innymi takie, że dziadek/babcia za szybko nie wybiorą się na tamten świat, a w perspektywie czasu ceny spadną. I zostaniesz z gorącym katfolem, bo nikt takiej nieruchomości z seniorem na utrzymaniu pewnie nie odkupi. Wiadomo,
@ww00: Jestem osoba płacąca taka rentę. Przepisy o rencie dożywotniej powstały w wyniku lobbowania funduszy inwestycyjnych i bardzo dobrze zabezpieczają osobę (fundusz) kupującą mieszkanie w ten sposób. Trochę mylisz z umową dożywocia. Umowę dożywocia można wypowiedzieć, podważyć, a renty nie. Może po kilku miesiącach spadkobiercy mogą podważyć umowę w sądzie, np. powołując się na demencję, alzheimera itp., ale nie po 5, czy po 10 latach. Jeszcze może się udać podważyć, jeśli