Wpis z mikrobloga

Jak dziś najlepiej zacząć zabawę w #filatelistyka #znaczki ? W latach dziewięćdziesiątych kolekcjonowalem wszystko, głównie polskie znaczki z okresu PRL. Miałem jakiś katalog, układałem sobie według lat i uzupełniałem powoli kolekcję.

Potem miałem taki głupi okres, że pozbywałem się wszystkiego związanego z dzieciństwem, no i klasery też padły ofiarą.

Teraz przy porządkach piwnicy znalazłem jeden zaginiony klaser. Sama masówka, odklejane z kartek i listów. No ale mam sentyment i chętnie bym sobie do tego wrócił.

Jak najlepiej zacząć? Abonament filatelistyczny? Jakieś zbieranie tematyczne znaczków z całego świata? Wiem, że co człowiek, to opinia i nie ma żadnych zasad w zbieractwie, ale szukam inspiracji, żeby zobaczyć, jak to ludzie dziś robią, bo to w sumie fajne hobby.
  • 7
@elektromagnes Masz kilka możliwości. Kolekcjonuj to co lubisz. Znaczki są chyba o każdej tematyce. Lubisz pociągi? Zbieraj pociągi. Lubisz samoloty? Zbieraj samoloty. Lubisz architekturę? Kolekcjonuj znaczki o tematyce ciekawych budowli, wieżowców, zabytków.
Możesz zbierać roczniki polskie. PRL najtańszy, ale tyle tego, że też niemało trzeba wydać, szczególnie jeżeli w grę wchodzą odmiany, usterki, etc. 3 RP ze względu na niższe nakłady już droższa, a 2 RP to już wysokie koszta.
Możesz zbierać
@Vadzior: Allegro, czy może jakieś sklepy filatelistyczne?

@KilY Nie wiedziałem o seriach wydawanych w całej Europie. Raczej nie będę zbyt głęboko wchodził w PRL na pewno kupię sobie roczniki i serię, do których mam największy sentyment.

Bardziej stawiałbym na budowanie współczesnej kolekcji, choć błędy i usterki to też ciekawe, bo wymagające większego zaangażowania w poszukiwaniach. Budżet mam jeszcze nie określony, przejrzę sobie wszystko. Jestem fanem i fotografem architektury, więc możliwe, że
@elektromagnes Kupuj gdzie taniej. Allegro zwykłe i lokalnie, polskie sklepy internetowe, zagraniczne typu delcampe. Katalogi zagranicznych znaczków znajdziesz na stampworld.com tyle, że trzeba stworzyć konto. Polskich na kzp.pl. Jak czegoś szukasz możesz wpisać w google np. "space ships stamps" i nawet po grafice znajdziesz wiele znaczków w interesującym temacie. Powodzenia
@KilY: Dziękuję. Kzp.pl znałem, pozostałych linków już nie. Zapisałem sobie i sprawdzę. Myślę, że pójdę w kierunku kupowania współczesnych roczników na bieżąco plus tematyczne. To nada jakiś sens, zamiast brania wszystkiego jak leci.