Wpis z mikrobloga

Dobra, jak to jest z tymi BMS-ami w bateriach? Mam kilka elektronarzędzi na 18-20V do których w zasadzie nie sposób dokupić oryginalnej baterii więc postanowiłem zrobić sobie przejściówkę z jakiegoś Einhella, Parkside lub od biedy Makity. Tu i ówdzie czytam jednak, że baterie te nie posiadają zabezpieczenia przed zbyt głębokim rozładowaniem ani termistora NTC bo te sprawy rozwiązuje elektronika narzędzia do nich dedykowanego i stosując je w innych urządzeniach trzeba takich spraw pilnować samemu, co jest trochę upierdliwe.
Dla mnie jest to trochę bez sensu bo jak bateria ma zabezpieczenie temperaturowe to powinno ono działać niezależnie od narzędzia, a rozwiązanie pomiaru napięcia w narzędziu i na tej podstawie odcinanie baterii wydaje mi się technicznie tak głupie, że też średnio w to wierzę.

Zapraszam do dyskusji.

#18650 #makita #parkside #elektronarzedzia #elektronika #warsztat
  • 6
  • Odpowiedz
z jakiegoś Einhella, Parkside lub od biedy Makity.


@krzaczor93: wszystkie te orginalne posiadają BMSa i zabezpieczenia,
z chińskimi zamiennikami z aliexa może być różnie.
  • Odpowiedz
wszystkie te orginalne posiadają BMSa i zabezpieczenia,

z chińskimi zamiennikami z aliexa może być różnie.


@eMinimi: no nie do końca. Makita w przypadku baterii z gwiazdką część zabezpieczenia ma w narzędziu. Od tego jest właśnie trzeci pin. To jest w sumie prosta sprawa. Jak jest napięcie na trzecim (środkowym) pinie to można brać prąd, jak nie ma napięcia to należy przestać. To jest dość proste. I bez problemu można mieć sytuację
  • Odpowiedz
  • 1
@krzaczor93 firmowe baterie mają termistor i układ pracujący jako BMS. Niektóre posiadają balanser. Natomiast chińskie zamienniki też mają takie ficzery, ale z działaniem jest różnie
  • Odpowiedz