Wpis z mikrobloga

@Bad_Wolf:

za kazdym razem on, oczywscie moze probowac to przerzucic na najemcow, ale w jakim stopniu to sie uda - to sie okaze po czasie, bo w przeciwienstwie do firmy, ktora ZAWSZE przerzuci podatek na klienta (wszak nie ma ona ZADNYCH innych pieniedzy, niz klienta), a czy bedzie to kosztem ceny czy swojej marzy - zadecyduje rynek.

Kowlaski majacy mieszkanie NIE jest w takiej sytuacji, bo jak firmie dokrecisz za bardzo
to wyobraź sobie taką sytuację. Ktoś ma do wynajmu 5 lokali, 1 mieszka sam, 2 stoją puste, 2 wynajmuje. Zgadnij kto zapłaci kataster?


@Bad_Wolf: czyli zakładasz, że po wprowadzeniu podatku, podaż mieszkań się nie zmieni. Że te mieszkania, które stały pustę, nadal będą stały puste, będąc w tych samych rękach, a jedyne co się zmieni to wysokość czynszu. Że żaden najemca nie będzie miał nic przeciwko nagłej podwyżce, niepowiązanej z inflacją,
Że te mieszkania, które stały pustę, nadal będą stały puste, będąc w tych samych rękach


@rockip: tak, bo te pustostany są albo lokatą albo są niesprzedawalne że względu na lokację lub stat

Że żaden najemca nie będzie miał nic przeciwko nagłej podwyżce, niepowiązanej z inflacją, ani ze wzrostem średniej pensji i nie będzie szukał alternatyw


@rockip: No powie I co zrobi? Pójdzie pod most? No nikt go nie będzie zatrzymywał.
@Bad_Wolf: tak, bo te pustostany są albo lokatą albo są niesprzedawalne że względu na lokację lub stat

i jeśli do tej lokaty dojdzie podatek to przestanie nią być i trafi w obieg, na najem albo sprzedaż bo nikt nie będzie dokładał kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt k do lokaty co roku xd
i jeśli do tej lokaty dojdzie podatek to przestanie nią być i trafi w obieg,


@Zeroskill: widzę dobre oderwanie od rzeczywistości. Inflacja oficjalna 10+%, nieoficjalna pewnie 2x. Ale ludzie będą się wyzbywać mieszkań bo 5k przyjdzie podatku rocznie zapłacić.
co to jest inflacja nieoficjalna?


@Zeroskill: wiesz jak się liczy inflację w tym bantustanie?

i dlaczego zakładasz że to będzie 5k a nie na przykład 25k?


@Zeroskill: bo wszyscy emeryci lądują na bruku¯\(ツ)/¯
przeciętnie wynosi on 1% (na zachodzie; u nas kiedyś rozważania były dla wartości 0,1-0,5%). dla mieszkania o wartości 500k to właśnie 5k¯\(ツ)/¯
@Bad_Wolf: wiem i to że komuś te wyniki się nie podobają nie oznacza że jest coś robione źle

Nikt raczej nie postuluje wprowadzania katastru od pierwszego mieszkania wiec żaden emeryt nie popłynie i spokojnie ta stawka może być wyższa niż 1 procent
wiem i to że komuś te wyniki się nie podobają nie oznacza że jest coś robione źle


@Zeroskill: nie jest, wystarczy nie wierzyć w propagandę i zobaczyć jaka jest wartość inflacji dla żywności, mieszkania i nośników energii

to, że lokomotywy potaniały...

Nikt raczej nie postuluje wprowadzania katastru od pierwszego mieszkania


@Zeroskill: postulować to sobie można.

1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
no wzrosła podaż przy kredycie 2%. Wzrosła prawda? prawda?


@Bad_Wolf: dlaczego przy kredycie 2% miałaby wzrosnąć podaż mieszkań? Możesz mi wytłumaczyć? Wiesz w ogóle o czym mówisz? Nie wiem, mam Ci tłumaczyć, że bk2% umożliwił ludziom, którzy wcześniej nie mieli zdolności, wzięcie kredytu. Mylisz popyt z podażą, czy co jest grane? Po tym już mi się nie chce odpisywać na resztę.

No powie I co zrobi? Pójdzie pod most? No nikt
@rockip: kolejny spadkowicz...

dlaczego przy kredycie 2% miałaby wzrosnąć podaż mieszkań?


@rockip: a dlaczego miałaby wzrosnąć przy katastru? Większość pustostanów to inwestycje i problemy formalno-prawne albo zadupia.

Nie wiem, mam Ci tłumaczyć, że bk2% umożliwił ludziom, którzy wcześniej nie mieli zdolności, wzięcie kredytu.


@rockip: a co ma zdolność do tego?

No np jedną z opcji będzie wynajęcie mieszkania od kogoś kto wcześniej nie wynajmował, ale teraz się zdecydował bo
@Zeroskill: zaglądałeś do tego koszyka?

To powiedz ile wynosi inflacja dla żywności, utrzymania mieszkań i nośników energii czyli większość kosztów życia przeciętnych ludzi.
a dlaczego miałaby wzrosnąć przy katastru? Większość pustostanów to (...) problemy formalno-prawne albo zadupia.


@Bad_Wolf: 200 tyś mieszkań w Warszawie ma problemy formalno-prawne? https://wykop.pl/link/6924449/200-tys-pustych-mieszkan-w-warszawie-nowe-wciaz-powstaja
A może Warszawa to zadupie?

a dlaczego miałaby wzrosnąć przy katastru? Większość pustostanów to inwestycje (...).


Bo po wprowadzaniu katastru te inwestycje przestałyby być opłacalne w stosunku do innych form inwestycji o podobnym ryzyku.

a co ma zdolność do tego?


Pytasz co ma zdolność do zwiększenia popytu?
Bo po wprowadzaniu katastru te inwestycje przestałyby być opłacalne w stosunku do innych form inwestycji o podobnym ryzyku.


@rockip: typowe myślenie życzeniowe spadkowicza¯\(ツ)/¯

Pytasz co ma zdolność do zwiększenia popytu? Brak zdolności to mniej kandydatów do kupienia mieszkania, a to oznacza mniejszy popyt. Większa zdolność to... uwaga, zwiększenie popytu.


@rockip: nie, pytam co ma zdolność przy kredycie 2% w stosunku do "normalnego"
Myślisz, że jest jakaś inna?

Ale nie zapłaci
nie, pytam co ma zdolność przy kredycie 2% w stosunku do "normalnego"

Myślisz, że jest jakaś inna?


@Bad_Wolf: tak, jest inna, zapytaj doradcę podatkowego. Dodatkowo, za 500kk możesz kupić nieruchomość bez limitów m2 itd, nie mając wkładu własnego, bo jest gwarancja BGK. Podsumowując bk2% znacząco podniósł popyt, bo więcej ludzi może dostać kredyt.

różnicowanie płacenia podatku o ilości (sztuk) poosiadania to łamanie zapisów o równości.


haha, słyszałeś o uldze podatkowej na
haha, słyszałeś o uldze podatkowej na dzieci?


@rockip: ile warte jest dziecko? Czy Jaś jest wart więcej niż Małgosia, a może Kasia jest warta więcej niż Jaś i Małgosia razem wzięci?

Liczenie w sztukach nieruchomości do katastru ma takie uzasadnienie, że ludzie mieszkają w SZTUKACH nieruchomości, a nie w ich wartości.


@rockip: podatki płaci się od wartości nie od sztuki¯\(ツ)/¯

Napisałeś "Wprowadzisz nierówność"? W sensie że teraz posiadanie nieruchomości w