Wpis z mikrobloga

Zamówiłem siłownik do zaworu 3-drogowego ASTIBI STZ-120T. Do sterowania zaworem mam 3 przewody. Czas obrotu to 120s.
Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić przez niewłaściwe podłączenie przewodów? Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik? Czy może będzie stał w miejscu i wyświetli błąd (w tym sterowniku jest dioda obok z czerwonym wykrzyknikiem, która zaświeca się w razie błędu)?
Sterownik też ma 2 krańcówki, które odłączają, by się "nie przekręcił".

#dom #ogrzewanie #arduino #elektryka #elektronika #centralneogrzewanie #mikrokontrolery @RobBobb #hydraulika
MisiekD - Zamówiłem siłownik do zaworu 3-drogowego ASTIBI STZ-120T. Do sterowania zaw...

źródło: temp_file6882540217997540706

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik? Czy może będzie stał w miejscu i wyświetli błąd (w tym sterowniku jest dioda obok z czerwonym wykrzyknikiem, która zaświeca się w razie błędu)?


@MisiekD: Obstawiem ze nikt nie ma szklanej kuli a instrukcje masz Ty :PP

Odpowiedz jest prosta - albo dupnie albo ma wbudowane
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 Kurcze, no w instrukcji niestety nic nie ma o zabezpieczeniu poza tym schematem co wysłałem. Co do stycznika, chyba rozumiem Cię o co Ci chodzi. Ja bym to chciał zrobić na przekaźnikach elekteonicznych. Z czego na przekaźnikach mechanicznych jest opcja zmiany typu NC i NO, ale zawsze musi działać jedna z dwóch. Natomiast ja bym chciał na elektronicznych, bo one będą działać dłużej, a przełączeń prawo/lewo może być ogrom ;) No,
  • Odpowiedz
Natomiast ja bym chciał na elektronicznych, bo one będą działać dłużej, a przełączeń prawo/lewo może być ogrom ;) No, a w elektronicznych nie ma raczej NC i NO, raczej tylko jest obwód zamknięty albo otwarty.


@MisiekD: SSR?

Ale to zaden problem. Pytanie tylko czy Che Ci sie zbudowac uklad (no i wiecej przekaznikow by trza uzyc)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 tak, SSR, wiem też, że można zrobić to 3 SSR-ami (2 do sterowania prawo/lewo i jede by włączał obwód do tych 2).
A jak Ty byś to rozwiązał SSR-ami? Może mnie zainspirujesz :p

PS. Dzwoniłem przed chwilą na serwis, powiedzieli, że raczej się nie uszkodzi, ale nie jest to wskazane (czasami się tak zdarza i będzie "brzęczał" (będzie próbował się otworzyć i zamknąć w tym samym czasie)).
  • Odpowiedz
A jak Ty byś to rozwiązał SSR-ami? Może mnie zainspirujesz :p


@MisiekD: Po robocie jestem :PP Ale moge sie jutro pobawic w male projektowanie. Jednak 3 to moze byc ciut malo.

Idea jest taka zeby wykorzystac przekaznik i zrobic z niego styk pomocniczy przekaznika sterujacego.

Niestety w tym wypadku mamy tyko mozliwosc NO. A tu by sie bardziej przydal NC. Jak przekaznik "w lewo" klapnie to styk NC sie otwiera. A
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 Haha, no dobrze :p

Z tym sterowaniem ja Cie rozumiem, wiem o tym. Jednak ja mogę również programowo zrobić, że nie może uruchomić aię przekaźnik jeśli drugi ma stan np. "WYSOKI"
  • Odpowiedz
Jednak ja mogę również programowo zrobić, że nie może uruchomić aię przekaźnik jeśli drugi ma stan np. WYSOKI ????

@MisiekD:

Ja jestem elektryk a nie automatyk. Jedyne co potrafie programowac to sterowniki siemensa (S7-1200, S7-1500) uzywajac Tia portal.

Nie wiem jakie tam masz mozliwosci. Ale jesli programowo w uklad sterowania "prawo" jestes w stanie dodac jakiegos "markera" ktory jest otwarty jesli "w lewo" jest 1 (i vice versa) to powinno zadzialac.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 Rozumiem :D I tak, taki właśnie mam póki co zamiar zrobić, że na jeden z przekaźników puszczam stan WYSOKI (czyli włączony) to wtedy drugi przekaźnik przy choćby włączeniu zawsze sprawdza czy ten pierwszy przekaźnik ma stan WYSOKI. Jeśli ma - to nie może go włączyć :)

Jak zmodernizuję kotłownię to będę się wtedy bawił w programowanie.
  • Odpowiedz
Rozumiem :D I tak, taki właśnie mam póki co zamiar zrobić, że na jeden z przekaźników puszczam stan WYSOKI (czyli włączony) to wtedy drugi przekaźnik przy choćby włączeniu zawsze sprawdza czy ten pierwszy przekaźnik ma stan WYSOKI. Jeśli ma - to nie może go włączyć :)


@MisiekD: Za to ja nie rozumiem jak przekaznik moze cokolwiek sprawdzac :D

Prekazniki SSR to nie wiedzialem ze sa programowalne :)

Dla mnie to bylo
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 Ah, źle ująłem! Miałem na myśli, że mikrokontroler, który wysyła stan WYSOKI może również sprawdzać czy na innym przekaźniku również idzie stan WYSOKI. Stan WYSOKI to np. obwód zamknięty, a stan NISKI to obwód otwarty ;)

Namieszałem Ci, wszystko będzie sterowane przez mikrokontroler, coś jak sterownik PLC :P
  • Odpowiedz
wszystko będzie sterowane przez mikrokontroler, coś jak sterownik PLC :P

@MisiekD: A tak to ok. Jak po drodze dolozysz kontroler to nie ma problema. Ale ja i tak jutro sie pobawie czy i jak da sie to zrobic na samych SSR :)

W kontrolerze odwracasz logike i "magicznie" z NO robi sie NC :P Tu tak nie ma :)

Trza bedzie z SSR bramki logiczne porobic. Az jestem ciekaw ile SSR
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 Mozesz pomyslec :d
Ja mam na pewno pomysł, że dać choćby 2 SSR-y (pod fazy prawo/lewo) i włączasz jeden, potem wyłaczasz i włączasz drugi, itd.
A mikrokontrolerem tylko sterujesz logiką :p
  • Odpowiedz
Mozesz pomyslec :d


@MisiekD: Najprostsze co mi przychodzi na szybko do glowy to skoro nie da sie miec styku NC na przekazniku to trza go przeniesc na guzik zal-wyl.

Guzik ma 2 styki. Jeden NO a drugi NC. NO zalacza prawo i jednoczesnie NC rozlacza mozliwosc sterowania lewo.

Wtedy wystarcza Ci 2 przekazniki i 2 bistabilne guziki.
  • Odpowiedz
@MisiekD: Mam praktycznie taki sam sterownik, jedynie chyba wcześniejsza wersja. Ja to podłączyłem pod sterownik rolet. Zaprogramowałem czas otwarcia i mogę sobie sterować % otwarcia zaworu.
  • Odpowiedz
@MisiekD: Takie coś https://www.zigbee2mqtt.io/devices/QS-Zigbee-C01.html#lonsonho-qs-zigbee-c01 . To jest proste urządzenie, po prostu podłącza się te 3 przewody od siłownika i on podaje napięcie tak aby kręcił w jedną, albo w drugą(analogicznie do silnika w roletach). Można mu zaprogramować czas w którym powinno nastąpić pełne otwarcie i tak ustawiać sobie dowolną pozycję. Zakładam, że czasami czas może się różnić i co jakiś czas wykonują kalibrację w postaci dojechania do pozycji krańcowych poprzez jechanie
  • Odpowiedz
@MisiekD:

Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić przez niewłaściwe podłączenie przewodów? Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik?


Ciężko wypowiadać się za producenta. Tak jak pisałeś, uniknij takiej sytuacji stosując odpowiednie warunki w programie i to powinno wystarczyć. Jak bardzo chcesz użyć przekaźniki półprzewodnikowe (obciążenie 1,5W), to pamiętaj że
RobBobb - @MisiekD: 
Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić p...

źródło: 220px-Triac_funktion

Pobierz
  • Odpowiedz