Wpis z mikrobloga

26 lipca 1956 r. Prezydent Naser ogłosił nacjonalizację Kanału Sueskiego

24 października 1956 - Francja, Wielka Brytania oraz Izrael podpisują w Sevres tajne porozumienie. Zgodnie z nim, Izrael ma zaatakować Egipt, a Francja i Wielka Brytania mają wystąpić jako siły rozjemcze i przejąć kontrolę nad Kanałem Sueskim.

29 października 1956 - Izrael napada na Egipt (Operacja Kadesz)

Następnego dnia Francja i Wielka Brytania przedstawiają Egiptowi i Izraelowi ultimatum, które Kair odrzuca.

31 października rozpoczyna się Operacja Muszkieter. Najpierw połączone siły brytyjsko-francuskie atakują egipskie bazy powietrzne, niszcząc większość egipskiego lotnictwa. 5 listopada brytyjscy i francuscy spadochroniarze lądują nad Kanałem Sueskim, a kolejnego dnia dołączają do nich siły desantujące się z morza.

Operacja Muszkieter jest pełnym militarnym zwycięstwem, ale politycznie Paryż i Londyn jest już skończony.

ZSRR i USA naciskają na zakończenie walk. Prezydent Eisenhower grozi Brytyjczykom, że sprzeda amerykańskie rezerwy funta szterlinga, co doprowadziłoby brytyjską gospodarkę do upadku.

Londyn i Paryż ulegają presji. Już 6 listopada 1956 r. działa milkną i podpisane zostaje zawieszenie broni. W grudniu ostatni brytyjscy i francuscy żołnierze opuszczą Kanał Sueski.

Kryzys z 1956 r. dobitnie pokazał, że czas starych imperiów kolonialnych na Bliskim Wschodzie już minął. Amerykanie upokorzyli Europejczyków i wskazali im ich miejsce w szeregu.

Taka krótka ciekawostka, bo akurat natknąłem się dzisiaj na plakat propagandowy z czasu kryzysu sueskiego (wrzucam w komentarzu). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bliskiwschod #egipt #lagunacontent #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
JanLaguna - 26 lipca 1956 r. Prezydent Naser ogłosił nacjonalizację Kanału Sueskiego
...

źródło: Nasser-Suez-2

Pobierz
  • 9
@JanLaguna: Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałem o tym w sensacjach 20 wieku, wtedy pomyślałem sobie, że ten Naser to jakiś przekoksu. Po paru latach się dowiedziałem, że był fatalnym liderem, który przegrał wszystkie wojny z Izraelem, nakręcił aparat propagandowy aż miło, sprawił, że wojsko do dziś jest najważniejszą instytucją w Egipcie, przeprowadzał ostrą nacjonalizację przez co nawet dziś znaczna część przemysłu i rolnictwa jest w rękach wojska i rządu. Ojciec Egiptu
Kagernak - @JanLaguna: Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałem o tym w sensacjach 20 wie...