Wpis z mikrobloga

@Skromniacha: może jeszcze taki tip, że jak wybierasz się do Kambodży minimum tydzień po Halloween to warto kupić e-wizę w okresie Halloween bo praktycznie każdego roku rząd Kambodży daje wtedy zniżki na zakup wizy. Ostatecznie wizę można uzyskać na przejściu granicznym - na pewno w Paôypêt, które jest najbardziej popularnym przejściem granicznym między Tajlandią i Kambodżą, jeśli lecisz to visa on arrival na lotnisku w Siĕm Réab lub Phnom Penh. Do
  • Odpowiedz
  • 0
@roo-bin: Bardzo dziękuję za wskazówki. Ja lecę do Tajlandii w okresie 10-29.11.2023. Planowałem jakoś około 17.11 polecieć do Kambodży na jakieś 2/3 dni i wrócić do Tajlandii do końca pobytu zaplanowanego. Poczekam więc z zakupem wizy. A wiesz może gdzie kupię wizę online i jak to wygląda dokładnie? Że kupuję przez neta i odbieram po przylocie na lotnisku, do którego lecę?
  • Odpowiedz
@Skromniacha: E-wizę możesz wykupić na oficjalnej stronie rządowej ( https://www.evisa.gov.kh) . Wypełniasz formularz, podajesz maila i opłacasz. Po około 3 dniach dostajesz potwierdzenie na maila, które drukujesz i zabierasz ze sobą - wklejanych wiz w paszport nie ma już w Kambodży od dawna (ostatni raz dostałem w 2016 roku).

Trochę szkoda, że masz tak ustawiony termin. W Kambodży ominie ciebie Bom Ou Touk (ważne święto w Kambodży) podczas, którego w
  • Odpowiedz
  • 1
@roo-bin: Dziękuję za kolejną garść przydatnych informacji. Powiem szczerze mój wyjazd do Tajlandii po prostu planowałem w okresie listopad/grudzień i szukałem w tym okresie najlepszych opcji na bilety lotnicze, które zakupiłem już kilka miesięcy temu. Czytałem kilka artykułów/relacji z wyjazdów na kilku blogach podróżniczych i na żadnym nie spotkałem się z tym, by ktoś wspominał o Loy Krathong, a jak widzę to może być na prawdę bardzo fajne :) ja nastawiałem
  • Odpowiedz
@Skromniacha: Loy Krathong jest celebrowane praktycznie w całej Tajlandii także na pewno coś zobaczysz wieczorem nad rzeką Menam chociaż nie jest to aż tak widowiskowe świętowanie jak w Chiang Mai. Zresztą nie przejmuj się tym za bardzo bo będziesz miał okazję zobaczyć całą masę innych rzeczy w Tajlandii. Termin wyjazdu masz bardzo dobry pogoda powinna dopisywać - wyjątkiem jest wyspa Koh Samui, którą w okresie od połowy listopada do połowy grudnia
  • Odpowiedz
  • 1
@roo-bin: Wielkie dzięki za mocno rozwiniętą wypowiedź! Na pewno przyjrzę się tym miejscom przy planowaniu wyjazdu. Na mojej liście na pewno jest Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Ayutthaia (na Sukhotai chyba za mało czasu, bo sama podróż tylko do Sukhotai zajmie trochę, ale zobaczymy), Phuket, może Koh Samoi, wyspa Phi Phi albo Koh Yao Yai i Ko Lanta. Chcę trochę pozwiedzać i trochę wypocząć. Oczywiście miejsc, któe chcę odwiedzić jest
  • Odpowiedz
@Skromniacha: Oj wszystko tylko nie Koh Samui w listopadzie bo to miesiąc, w którym występują tam największe opady w skali roku i de facto taka pogoda utrzymuje się często do połowy grudnia . Poza tym największa atrakcja czyli Mu Ko Ang Thong Marine Park jest zamknięty.

Jeśli chodzi o ładne wyspy to na pewno Koh Similan - plaża Ao Kueak robi robotę jak będziesz miał szczęście to zdarzają się młode rekiny
roo-bin - @Skromniacha: Oj wszystko tylko nie Koh Samui w listopadzie bo to miesiąc, ...

źródło: KohSamui AvRainfall chart

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@roo-bin: O widzisz, nie wiedziałem o tych deszczach. No i kolejne cenne wskazówki :) 3 tygodnie to wbrew pozorom nie jakoś bardzo dużo na taki kraj, dlatego chcę wybrać to co najlepsze i już widzę, że jest z czego wybierać. A masz może jakiś plan gotowy na 3 tygodnie warty polecenia?
  • Odpowiedz
@Skromniacha: To i dużo i mało - wszystko zależy jak się zorganizujesz. Mi za pierwszym razem nieco ponad 3 tygodnie wystarczyły na trasę Ho Chi Minh / Phnom Penh / Siĕm Réab / Bangkok / Chiang Mai/ Chiang Rai / Koh Samui / Bangkok.

O ile dobrze zrozumiałem Twoje bilety do Tajlandii to trasa Europa / Bangkok - Bangkok / Europa. To trochę komplikuje sprawę na przykład wyjazdu do Kambodży bo
  • Odpowiedz
@Skromniacha: Jeszcze jedna opcja na wyspach może wchodzić w grę bo do sekwencji na południu możesz dołożyć Koh Lipe. Czyli Phuket - Khao Sok - Krabi - Koh Lipe. Z Krabi na Koh Lipe powinny być dwie opcje jedna to transfer do przystani Pak Bara i stamtąd łódź na Koh Lipe na Pattaya beach. Druga to łódź bezpośrednio z Krabi (przystań Chao Fah) na Koh Lipe ale wszystko trza sobie posprawdzać.
  • Odpowiedz
  • 1
@roo-bin: Wow, czytając Twoje posty mam wrażenie, że piszę z Tajem :D piękne dzięki za kolejne informacje. Jako początkujący podróżnik pewnie dużo mniej uda mi się zobaczyć i na spokojniej będę czas musiał planować, bo nie jestem tak obeznany jak Ty. Ale dziękuję bardzo jeszcze raz za sporo przydatnej wiedzy i wskazówek! :)
  • Odpowiedz
@Skromniacha: Polecam pobrać sobie na telefon aplikację o nazwie ViaBus. Bardzo ułatwia transport komunikacją miejską jeśli chcesz jechać czymś innym niż taksówka, uber lub tuk-tuk. Pokazuje wg bieżącej lokalizacji najbliższe przystanki autobusów, trasy poszczególnych linii z kompletem przystanków i pozycję poszczególnych autobusów miejskich na żywo co bardzo się przydaje bo na przystankach nie ma rozkładów jazdy głównie ze względu na korki. Autobusy miejskie w BKK często można najzwyczajniej w świecie łapać
  • Odpowiedz