Wpis z mikrobloga

Hej, popełniłem błąd i naruszyłem przewód elektryczny wiertarką. Od razu mówię, że zdjęcie pochodzi z Internetu i pewnie nie przedstawia obecnej sytuacji. Wywaliło główny bezpiecznik, odłączyłem wszytko od gniazdka, do którego dochodzi przewód, przełączyłem główny bezpiecznik i niby wszystko dobrze. Zdecydowałem się podłączyć coś do gniazdka (wiertarkę, odkurzacz) i wszystko chodzi dobrze, bezpiecznik nie wyłącza się.

Teraz pytanie czy w takiej sytuacji wzywać elektryka czy po prostu zaklajstrować ścianę i obserwować? Naruszyłem kabel bez dwóch zdań, choć pewnie w niewielkim stopniu, bez wiertła w środku, nie ma zwarcia jak sądzę.

#dom #elektryka #prad #mieszkanie #remont
Kokos - Hej, popełniłem błąd i naruszyłem przewód elektryczny wiertarką. Od razu mówi...

źródło: przewiercony%20przewód

Pobierz
  • 13
@Kokos: w najgorszym przypadku wiertło zabrało kawałek przewodu, nie naruszyło jego ciągłości ale zwęziło przekrój i przy dużym poborze prądu zacznie się grzać, przepali się kompletnie albo zacznie iskrzyć

jak masz zamiar to zategować to zaznacz dokładnie w jakim miejscu to było tak na przyszłość
@Kokos: "Teraz pytanie czy w takiej sytuacji wzywać elektryka czy po prostu zaklajstrować ścianę i obserwować?"

To zależy jak się czujesz w temacie naprawy. Idealnie byłoby to porządnie naprawić, dlatego, że podczas swojego wiercenia mogłeś zmniejszyć przekroje przewodów, co z pewnością wpływa na wydajność elektryczną.

Nawet jeśli miało być połączenie za pomocą Wago i dopiero potem zategowanie w ścianie.

Ideałem byłoby oczywiście w jakieś puszce to zrobić, ale to wymaga kucia
@Kokos miałem podobnie jak wierciłem pod listwę w progu drzwi. Zostawiłem i po paru miesiącach wylało mi się trochę wody w to miejsce. Od razu zwarcie poszło i co jakiś czas 0wywalało korki. Przewód w tym miejscu się rozgrzewał i przez zwegloną izolację dochodziło do zwarcia. Rozkuzłem i połączyłem przewody w puszce żelowej.

Jak będziesz podłączał coś pod to gniazdko, to będzie się w miejscu uszkodzenia grzało aż w końcu wszystko się
najgorszym przypadku wiertło zabrało kawałek przewodu, nie naruszyło jego ciągłości ale zwęziło przekrój i przy dużym poborze prądu zacznie się grzać, przepali się kompletnie albo zacznie iskrzyć


@Catmmando: najgorszy przypadek to przerwane PE, brak objawów a w przypadku awarii urządzenia w klasie 2 faza na obudowie
@Kokos: jezeli izolacja naruszona to niestety ryj dziure 3x wieksza i polacz to dowolna, skuteczna metoda, a nie znam zadnej lepszej niz ciaglosc obwodu. W scianie szedlbym w dobrego slimaka + jakas izolacja, ewentualnie skoro wago dziala w puszkach to moze zadziala w scianie? Cos izolowanego i sztywnego do polaczen.