Wpis z mikrobloga

Mam sobie serwer w domu wystawiony na świat i podłączoną do niego domenę. Chcę ogarnąć certyfikaty, ale problem polega na tym że:
- pi-hole w sieci gdzie jest ten serwer ma ustawione przekierowanie domena.pl na 192.168.0.100 (isp blokuje mi i innym jego klientom dostep z przydzielonego IP w WAN ¯\(ツ)/¯),
- mam publiczne IP, ale jest ono dynamiczne. Domena podpięta pod cloudflare, serwer co godzinę aktualizuje IP przez skrypt bash.
W jaki sposób to ogarnąć? Wolałbym darmowe certyfikaty.

#selfhosted #domeny #informatyka #certyfikaty #siecikomputerowe #ssl
  • 17
@Immortale:

W pełni kwalifikowana nazwa domenowa (inaczej zwana pełną nazwą domenową) posiada więc następujący schemat:

[host].[nazwa domeny].[rozszerzenie].

Przykładami FQDN są takie adresy jak: blog.home.pl, pomoc.home.pl.


https://blog.home.pl/2023/07/czym-jest-fqdn-w-domenach-internetowych/#FQDN_Fully_Qualified_Domain_Name_-_czym_jest_w_pelni_kwalifikowana_nazwa_domenowa

Okej, ale ja nie mam żadnych subdomen i nie chce miec. Po prostu domena.pl kieruje na adres w WAN ktory sie co jakis czas zmienia, a w LAN na 192.168.0.100. Według cloudflare trzeba utworzyć rekord A z "*" w NAME żeby powstał wildcard, no to
@Czlowiek_Ludzki żeby wygenerować potrzebujesz klienta acme Lets Encrypt. Wtedy w piholu ustawiasz sobie już IP i przypisujesz do domeny czy subdomeny. W aplikacji (serwer www czy co tam masz) wrzucasz wygenerowany certyfikat. Po tych krokach łączysz się już po nazwie domenowej do swoich zasobów.
@Czlowiek_Ludzki: Możesz korzystać z Certbota :D Tym też to osiągniesz :D

Ale do tego co Ty chcesz zrobić to najwygodniej przez wildcard bo jak masz swoją domenę w CF to nie musisz podawać obecnego IP, robić przekierowań itp itd. tylko Certbot/acme/whatever po kluczu API sobie zrobi magię DNS (weryfikacja TXT) i masz certyfikat :D a później go wgrywasz gdzie chcesz i jedynie musisz go aktualizować co ~3 miesiące.
to nie do końca jest best practice


@Immortale: zależy jak na to patrzeć i co chcesz osiągnąć. Pole istnieje w certach, przeglądarki, curl i podobne toole je akceptują. Jak by nie istniało i nie było wspierane to inna sytuacja, ale to nie jest żaden tajny hack.

Nie zawsze trzeba uparcie robić tak jak inne muchy - jak ma być zielona kłódka, to będzie, a że gorzej wygląda... czasem warto.
Dziś wszyscy
@annotate: Nie no wszędzie stosowane są nazwy domenowe bo jest wygodniej. Spamiętanie IPków to katorga :D

A co do sytuacji OPa to Pihole nic nie zmienia. Generuje certyfikat klientem LE i sobie go używa jak chce. Wygodniej jest wildcard + DNS bo nie musisz martwić się o IPki przy challengu HTTP + nie musi wystawiać rzeczy na świat :)
@Immortale: i dokładnie to bym @Czlowiek_Ludzki proponował. Robisz raz i z głowy na lata :) Na dodatek masz mnóstwo usług pod ładnym certem a nie musisz w internecie wystawiać nic.

No nie tylko o wygodę chodzi - za domeną ukrywasz np. implementację bardziej skomplikowanej architektury która nie jest nawet u jednego dostawcy, albo w ogóle nie ma stałej adresacji, jak usługi chmurowe. Możesz też wtedy dowolnie mieszać wiele serwerowni/usług chmurowych, podmieniać
@Czlowiek_Ludzki: nic się nie będzie gryźć.

Usługi w sieci wewnętrznej będą widziały poprawne certy, na zewnątrz nie będzie widać nic.
Na routerze swoim ustaw żeby wszystkie hosty najpierw z DNSami strzelały do niego (a on gdzie tam chcesz, google, cloudflare, Twój dostawca internetu, nie ważne). Do tego dorzuć na routerze na sztywno żeby konkretne domeny były pod konkretnymi adresami (u mnie to się static DNS nazywa), przekieruj usługi na Twojej domenie