Wpis z mikrobloga

Krótki poradnik na temat tego, jak zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania lub zameldowania.
Uwaga: ta metoda polega na wskazaniu konkretnego miejsca głosowania - komisji wyborczej, w której zagłosujesz. Nie uprawnia do głosowania w dowolnej komisji. Jeśli więc nie wiesz, gdzie będziesz przebywał(a) w dniu wyborów, udaj się osobiście do dowolnego urzędu gminy/urzędu miasta/urzędu dzielnicy i uzyskaj dokument uprawniający do głosowania w dowolnej komisji wyborczej na terenie kraju.

Jeśli wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów, i chcesz w tym miejscu zagłosować, to poradnik jest właśnie dla Ciebie.


Warunki wstępne:

Terminy
Operację zmiany miejsca głosowania można przeprowadzić do 12 października. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Jeśli swoją tożsamość chcesz potwierdzić poprzez logowanie się do swojego banku, weź pod uwagę, że w weekendy lub w niektóre noce banki mają przerwy techniczne i weryfikacja tożsamości może być utrudniona lub niemożliwa.

Komputer z Internetem oraz smartfon
Cały proces zmiany miejsca głosowania najwygodniej przeprowadzić na komputerze. Smartfon będzie potrzebny do odbierania kodów sms lub potwierdzania operacji w aplikacji bankowej.
Teoretycznie procedurę zmiany miejsca głosowania można przejść, używając tylko smartfona, ale będzie to niewygodne. Wielokrotnie trzeba będzie bowiem przełączać się między przeglądarką internetową, smsami i być może także aplikacją bankową.

Konto w banku jako potwierdzenie tożsamości
Aby zmienić miejsce głosowania będziesz musiał(a) potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić, logując się do jednego z wymienionych banków: PKO BP, Inteligo, Pekao S.A. (żubr), mBank, VeloBank (dawny Getin), BOŚ Bank, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Credit Agricole, Alior Bank, Bank Millenium, Kasa Stefczyka, ING, SGB Banki Spółdzielcze Grupa BPS.
Swoją tożsamość można także potwierdzić za pomocą aplikacji mObywatel, eDowodu lub profilu zaufanego. Ten poradnik odwołuje się do „bankowego” sposobu potwierdzania tożsamości.

Wybór miejsca głosowania – przydatna wyszukiwarka PKW
Na stronie https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/obwodowe/wyszukiwarka możesz przeglądać adresy komisji wyborczych wraz z adresami, które te komisje obsługują. Na tej stronie sprawdzisz też, czy dana komisja jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.



Zmiana miejsca głosowania – krok po kroku:

1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania i kliknij ZŁÓŻ WNIOSEK
2. Wybierz Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna
3. Wybierz jedną z metod logowania, najlepiej Bankowość elektroniczna, a z listy banków wybierz ten, z usług którego korzystasz. Otworzy się wówczas strona logowania do wybranego banku.
4. Zaloguj się, używając swoich loginu i hasła, na stronie swojego banku, w razie potrzeby potwierdź swoją tożsamość hasłem z smsa lub aplikacji mobilnej banku.
5. Otworzy się strona prezentująca Twoje aktualne miejsce głosowania. Na dole znajduje się formularz adresowy. Uzupełnij go, wpisując dane dotyczące swojego miejsca pobytu w dniu wyborów. Zapamiętaj ten adres, ponieważ gdy pójdziesz zagłosować członek komisji wyborczej łatwiej odnajdzie Twoje nazwisko na liście osób uprawnionych do głosowania.
6. Kliknij Dalej, a potem Podpisz i Wyślij. Konieczne będzie ponowne potwierdzenie tożsamości.
7. Wybierz Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna, ponownie wybierz swój bank i zaloguj się, używając swoich loginu i hasła.
8. Jeśli operacja zakończy się sukcesem, zobaczysz komunikat Miejsce głosowania zostało zmienione. Pojawi się także propozycja zapoznania się z komunikatem potwierdzającym zmianę miejsca głosowania. Komunikat będzie dostępny w skrzynce odbiorczej ePUAP. Jest on jednak bardzo nieczytelny i najlepiej od razu sprawdzić, czy miejsce głosowania zostało zmienione na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania.