Wpis z mikrobloga

@acropora: właśnie nie ma żadnego "suwaka", a kręcenie pierścieniem "do oporu" mocno przeostrza obraz.
Jestem przyzwyczajony do lustrzanek, gdzie pokrętło ostrości jest sprzężone z optyką na twardo i nieskończoność (mniej lub bardziej idealna) jest po prostu na końcu skali. To jest problem, którego totalnie się nie spodziewałem kupując bezlusterkowca.

Nie, nie astro, więc nie muszę mieć żylety - chodzi mi po prostu bardzo słabe warunki oświetleniowe, w których trzeba ostrzyć na
  • Odpowiedz
@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi:
robienie zdjęć ze statywu?
Przedstaw AF na manual, wyłącz stabilizację obiektywu, powiększ sobie maksymalnie ekran lv, ostrz na jakiś jasny punkt (gwiazda, planeta, czubek wieży, odległy dom). Kręć pierścieniem tak aby światełko było jak najmniejsze.

Jak chcesz precyzyjnie to poczytaj o masce bahtinova (można wydrukować na drukarce 3d i działa).
  • Odpowiedz
@marcin_k: @spiritus Właśnie wiem, że coś takiego powinno być, w sensie skala głębi ostrości - ale skoro aparat sam z siebie przeciąga ostrość poza nieskończoność, to domyślam się, że sam nie wie gdzie ona jest. Przecież zostawianie w systemie takiej opcji, jak wychodzenie poza skalę, nie miałoby racji bytu. Gdyby aparat wiedział, gdzie jest punkt nieskończoności, to po prostu zatrzymywały zmiany na tym punkcie. A on próbuje ostrzyc poza nieskończoność.

@
  • Odpowiedz
ale ja zawszę znajdę jakiś element krajobrazu na którym da sie złapać ostrość


@marcin_k: ale kto w ogóle musi wzrokowo łapać ostrość na nieskończoności? Serio, jak fotografujesz na przykład krajobraz, to musisz go wzrokowo ostrzyć na jakimś odległym punkcie? Przecież o ile nie robisz astro, to nie powinno tak wyglądać. Takie historie to się mogły zdarzać lata temu w jakiś mega mega #!$%@? szkłach.
Fotografuję od wielu lat i zawsze, czy
  • Odpowiedz
@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi: tu nie chodzi o to, że to jest bezlusterkowiec a o to, że fujifilm w swoich obiektywach (nie wiem czy wszystkich) stosuje elektroniczny pierścień ostrości. Ma on swoje wady i zalety. U mnie rzeczywiście (w x100v) kręcąc w stronę nieskończoności da się tą nieskończoność tak jakby przekroczyć i zdjęcia nie są idealnie ostre. W sumie nie wiem po co tak zrobili. Możliwe, że inne obiektywy do fuji mają pierścień ostrości
  • Odpowiedz