Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie szukania nieruchomości i sobie czytam różne różniste rzeczy. Do tej pory większość ofert, które mnie interesowały, były z biur nieruchomości, więc technicznie cały proces zakupu byłby załatwiony przez ich pracowników. Teraz pojawiają się opcje bez pośrednika (dobrze, bo taniej xd)
Tylko nie wiem, jak wygląda cała procedura kupna domu z rynku wtórnego, szczególnie w obliczu zakupu na #kredythipoteczny, a nie za gotówkę, co wydawałoby się łatwiejsze.
Chciałby ktoś z doświadczeniem i/lub wiedzą opowiedzieć, jak taki proces przebiega, ewentualnie o co nieoczywistego zadbać w takiej sytuacji?

#nieruchomosci #kredyt2procent #bk2 #pytanie #pytaniedoeksperta #dom #mieszkanie
  • 15
  • Odpowiedz
@Shatter:
- na pewno powinieneś oglądać mieszkanie ze specjalistą od odbiorów - niech Ci wskaże potencjalne problemy, usterki itd.
- przespaceruj się po sąsiadach i popytaj jak się mieszka i co ich wk...wia. Można dowiedzieć się że np. 300 metrów dalej za pasem drzewek są tory, którymi w nocy zapieprzają pociągi towarowe. Albo budynek za płotem to skup złomu, a szutrowa droga co do lasu wjeżdża to prowadzi do wytwórni papieru
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@YogiYogi typuję okolicę, która znam dobrze lub co najmniej średnio, więc wielkich niespodzianek się nie spodziewam, z drobnymi, wiadomo, że trzeba się liczyć.
Nie wiem, czy specjalista od odbiorów w przypadku 10-letniego domu będzie konieczny, czy raczej zwykły pan budowlaniec, który mi wyceni remont ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przy czym raczej mnie trochę bardziej przejmują kwestie formalne, nigdy nawet pożyczki nie brałem, a co dopiero zakup czegoś na
  • Odpowiedz
@Shatter: skorzystaj z pośrednika kredytowego. On dostaje prowizję za udzielony kredyt, więc jest w jego interesie, żebyś ten kredyt dostał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Popytaj po znajomych, może ktoś ci jakiegoś poleci.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@TinkerCob doradca kredytowy to na pewno będzie grany, i na pewno nie w banku a zewnętrzny ale też nie chce na ślepo wierzyć jakiejś pani Sylwii czy innemu Mariuszowi bez czytania się w temacie. W sieci niestety większość tekstów na ten temat to bełkot pisany pod wyszukiwarki przez biura nieruchomości xD
  • Odpowiedz
@Shatter: jasne że zewnętrzny, przedstawi ci propozycje z kilku banków (ale też nie wszyscy pracują ze wszystkimi bankami). Ogólnie dużo zależy od twojej sytuacji i źródła dochodów, ale po to jest doradca, żeby ci powiedzieć jakie dokumenty musisz ogarnąć i wyliczyć ci wstępnie zdolność. Jak znasz zdolność, to wiesz na ile możesz sobie pozwolić i szukasz ofert.
  • Odpowiedz
@Shatter: Generalnie z kimś od odbiorów/inspektorem/budowlańcem nie chodziłbym do każdej oglądanej nieruchomości, bo bez sensu bulić. Po prostu jeśli coś Ci się spodoba, to możesz pójść drugi raz z kimś, kto się na tym zna, żeby nie władować się na minę. Ale wtedy zaoszczędzisz na wizytach w nieruchomościach, które nie podejdą Ci tak czy siak.
Co do zakupu na kredyt, to zbytnio nie będzie się różnił od gotówkowego. Po prostu będzie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@pp93 mam w rodzinie kogoś, kto się zna, więc tu kosztów nie poniosę, ale tak, najpierw jeździmy sami, a dopiero potem myślimy co dalej.
No w sumie jak rozumiem to pisze z właścicielem jakaś umowę przedwstępna i idę do doradcy, potem czekam i jak załatwię wszystko z kredytem idziemy do notariusza, tam jest spisywania umowa no i potem hajs do właściciela, jeśli wszystkie formalności się zgadzają, tj. z tego co zdążyłem wyczytać
  • Odpowiedz
@Shatter: Co do szczegółów to niestety nie doradzę, bo ja kupowałem tylko mieszkanie, więc odnośnie świadectwa nie będę się wypowiadał. Ale jeśli chodzi o część z wyborem, umową i kredytem to mniej więcej właśnie tak to wszystko wygląda jak opisałeś.
  • Odpowiedz