Wpis z mikrobloga

#drony
Czy ja mam rozumieć to tak, że chcę sobie polatać Sparkiem na wsi u teściów ale praktycznie całe podkarpacie jest zamknięte dla każdego drona? Kupiłem sobie używkę na olx żeby polecieć sobie pare razy i patrząc na te mapki już nie wiem co myśleć.
Wiadomo że koło domu selfie czy jakiś helix z 10-20 metrów to tyle to można tego drona rzucić :D. Ale jeśli chciałbym sobie zrobić przelot nad polami kukurydzy i 2 domami to dojedzie mnie dronowa policja?
Zacznijmy od tego że ta mapka dronemap.pansa.pl jest dla mnie cholernie trudna w interpretacji. Wioska jest co prawda jeszcze w obrzeżach strefy lotniska Jasionka, ale w odległości 17km, a zatem:

Plan misji w PansaUTM nie jest wymagany przy lotach w odległości 1- 6 km poniżej 30m AGL oraz poniżej 900g; w odległości >6 km do 100m AGL.

więc to jest dla mnie perfekcyjnie ok, 100m to dla mnie jakiś kosmos, więcej niż 25 się nie wznosiłem bo się cykam :D
Ale ta nowa strefa DRA-RL 348 to wycina każdy ruch dronowy na wsiach. Można tylko w miastach do 50m.
Czy ja to w ogóle dobrze czytam?
Jak to wygląda w praktyce. Rekreacyjny lot na wsi koło lasu nad domem to ryzyko że zostanę uznany za ruskiego szpiega?
Dodaję tagi #rzeszow #dji
mazaq1 - #drony 
Czy ja mam rozumieć to tak, że chcę sobie polatać Sparkiem na wsi u ...

źródło: mapka

Pobierz
  • 18
  • 0
@Rad-X: nie chcę nawet heheszkować że chcę zalukać na lotnisko :P. Mówimy o wsi, która ma głównie lasy, żadnych instalacji wojskowych, lotnisko 17km dalej, samoloty są jeszcze pewnie z kilometr+ nad ziemią.
I moje pytanie jest czy odpuścić sobie latanie dji sparkiem w ogóle, czy jak sobie obejrzę dach domu i 3 pola w okolicy 100 metrów to mam się czuć jak terrorysta :<
@mazaq1: nikt normalny Ci nie napiszę tu żebyś łamał prawo, i tak jak @rosomak94 wspomniał to jest gorący teren i obserwowany przez NATO więc lepiej sobie odpuść bo szkoda głupio ryzykować.
  • 0
@rosomak94: wiesz, ochrona lotniska to jedno, ja serio pytam tylko czy mogę latać na wysokości jaką osiągają drzewa, może 5m więcej by je ominąć :). Nie rozumiem tej strefy. Strefa lotniska to jedno - jest rozsądna i zupełnie mi wystarcza. Na podstawie strefy lotniska można latać na wysokości 100m bo jest to powyżej 6 kilometrów. Ale zbanowanie jakiegokolwiek ruchu dronowego, nawet formalnie poniżej 30m to akcja dziwna i nie za bardzo
@mazaq1: 17 km to imo dość blisko lotniska. Ban na loty wynika z zabezpieczenia dostaw prezentów na Ukrainę. Jak będą chcieli to spokojnie Cię namierzą. Zapewne oprócz naszych służb działają też te innych krajów NATO. Chyba nie ma lepiej pilnowanego obszaru w Polsce. Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@rosomak94: Ogólnie to bardziej myślałem że to nie możliwe że ktoś na takim obszarze zakazuje lotów mikrodronikiem na wysokości 30m. Myślałem że coś pochrzaniłem i chciałem dopytać.
via Android
  • 0
@uhatek czytałem 2 razy i nie kumam co się niby zmieniło... dalej nie polatasz. piszą że wyszli na przeciw prośbom ludzi a dalej jest dupa.
CTR EPRZ choć jest mniejsza i zawiera się prawie cała w DRA-RL348 jest dużo bardziej łagodna (ot jak każde lotnisko).
natomiast 348 jest wielka a blokuje możliwość zrobienia sobie selfie dronem z 10 metrów na polu rzepaku 5km od najbliższego domu.
w ogóle jak strefy nakładają się
Ale jeśli chciałbym sobie zrobić przelot nad polami kukurydzy i 2 domami to dojedzie mnie dronowa policja?


@mazaq1: Nic się nie bój i lataj. O ile twój dron nie spadnie na dach kościoła mariackiego w Krakowie to nikt ci nic w tym kraju nie zrobi. To oczywiście nie jest porada. Latałem na większym przypale i nikogo to nie interesuje. Serio.
via Android
  • 0
@WielkiPowrut88 wiesz, to jest 17km od lotniska w Rzeszowie. wiadomo ze do 20m to drzewa mnie zasłaniają i tyle to budynki mogą mieć ale wyżej to cholera wie czy radar patriotów tego nie zobaczy a tego sprzętu trochę tam jest ;p