Wpis z mikrobloga

@maad:

Ale tu piszą o tym że technicznie nie jest możliwe bezpieczne wysłanie anonimowych danych z A do B

Nie piszą tak, a ty nawet nie rozumiesz czego nie rozumiesz. Przesyłanie zaszyfrowanych danych to trywialny problem w obecnej sieci. Ty nie pojmujesz czym jest anonimowość i bezpieczeństwo wyborów.

Nawet jakbyś miał idealny system który jest anonimowy i który się da bezpiecznie weryfikować czy spływają do niego tylko głosy od faktycznych głosujących
@TenToTamTaki: I vice versa, poczytaj o kluczach prywatnych, publicznych, ślepych sygnaturach, kryptografii i już istniejących protokołach służących do głosowania. Nigdzie nie twierdzę, że evoting to dobre rozwiązanie, ale trzeba być łosiem żeby twierdzić w dzisiejszych czasach że to "technicznie" niemożliwe xD
@Wejszlo: nie jestem za wyłącznie płatnością bezgotówkową. Jestem za powszechną płatnością bezgotówkową bez zastępowalności ją gotówkową. To są dwie różne rzeczy.

@MasterOf8 @Koronanona: blockchain nie rozwiązuje problemów z głosowaniem elektronicznym. To jest super rzecz, ale nie nadaje się do wszystkiego. Abstrakt jest spoko, ale diabeł tkwi w detalach: https://dci.mit.edu/voting-on-the-blockchain

Niemniej jednak bardzo kibicuję idei e-votingu, sam chętnie bym skorzystał. Jednak jako osoba, która ma dość częstą styczność z bezpieczeństwem w
głosujący nie może udowodnic jak głosował


@TenToTamTaki: A jak po wrzuceniu karty do urny udowodnisz jak głosowałeś? Ograniczeniem jest brak pełnej kontroli i zaufania nad podmiotami, a nie sposób zliczania bo ten został już opracowany. Zliczanie głosów online nie jest technicznym ograniczeniem i czymś niemożliwym

manipulacji można by dokonać na samym końcu


@Deykun No zgadza się. Tak samo jak przy papierze, tylko że to dużo trudniejsze i się gorzej skaluje (
A jak po wrzuceniu karty do urny udowodnisz jak głosowałeś?


@maad: No własnie nie jestem w stanie udowodnić. I o to chodzi. Wiem, ze wrzuciłem głos. Wiem, że z uwagina brak zaufania, komi sja wspolnie liczy glosy, wiec ktos musialby przekupic/zaszantażować kilka osobn. Dodatkowo obecnie cały proces rejestrownay jest kamera.
A nawet jesli ktos przekupi/itp jedna komisję, to nei ma to wpływu na wybory bo tych komisji sa tysiace a ludzi
@maad:

A jak po wrzuceniu karty do urny udowodnisz jak głosowałeś? Ograniczeniem jest brak pełnej kontroli i zaufania nad podmiotami, a nie sposób zliczania bo ten został już opracowany. Zliczanie głosów online nie jest technicznym ograniczeniem i czymś niemożliwym

Pierdzielisz o bezpieczeństwie protokołach i teraz o zliczaniu. Tak można przesyłać zaszyfrowane informacje i można je dodawać jak w ekselu na komputerze. Nikt nie podnosi tych rzeczy jako zastrzeżenie do głosowania tylko
Żeby sprawdzic jak został zapisany


@TenToTamTaki: Na tym polegają ślepe sygnatury. Dostajesz odpowiedź że wiadomość przeszła i np głos został zliczony a nadawca nie ma pojęcia jaka jest zawartość ani od kogo to przyszło. Reszta się rozbija o zaufanie do komisji, systemu i rządu

Pierdzielisz o


@Deykun: A dziękuję, staram się jak mogę
Dostajesz odpowiedź że wiadomość przeszła


@maad: od kogo? jaka mam pewność, że to prawdziwa wiadomość,a nie podmianka? Zapewne powiesz, ze jest podpisana jakims certyfikatem czy czyms innym? A skad mam wiedziec, ze to nie podpucha? Itp, itd.

ani od kogo to przyszło

Skoro przyszlo do mnie, jakaś cześć systemu 'wie'.
Poza tym - wiadomość jaka dostaje to... zbiór pikseli ułożonych w okreslony sposób. To żaden dowód, bo łatwo go spreparować. (pamietaj,
wybory musza byc powszechne, wiec kazdy musi miec do nich dostep


@Lukash222: Tylko to jest dodatkowo a nie w zamian, widzisz np w Estonii to jakoś rozwiązali, okej jest tam dużo miej obywateli, ale jednak się da. Właśnie blockchain powstał do czegoś takiego. Ale jak widzimy jak wdrażane są nowe technologie publicznie to możemy się spodziewać takich rozwiązań za 20-30 lat.
A nawet jesli ktos przekupi/itp jedna komisję, to nei ma to wpływu na wybory bo tych komisji sa tysiace a ludzi do przekupienia dziesiątki tysiecy - nie ma opcji, zeby to w tajemnicy sie odbylo.


@TenToTamTaki: A mnie ciekawi jak oni fałszują to np w Białorusi, wszystkie komisje i członkowie obstawieni swoimi ludźmi?
Zwolennicy eVomtingo nie rozumieja, ze problem nie jest techniczny, tylko sysytemowy. System (wyborczy) jest tak skonstruowany, ze glos nie moze byc w żaden sposób połaczony z głosującym (żeby glosujacy nie mogł ulec szantażowy czy represjom).


@TenToTamTaki: Wystarczy wydawać anonimowy token do uprawionego głosowania, który nie jest powiązany z Tobą. Powiązana z Tobą informacja jest tylko taka że taki token został Ci wydany.