Wpis z mikrobloga

@TenToTamTaki Możesz wydać każdemu klucz szyfrujący który jest wymagany żeby sprawdzić jak głosował dany wyborca. Nawet twórca systemu bez tego klucza nie jest w stanie sprawdzić kto jak oddał głos. Jak go skasujesz to nikt już nigdy nie sprawdzi Twojego głosu.


Glos trafi do systemu z pewnego adresu IP, po tym juz sluzby moga w sposob przyblizony ustalic kto oddal glos, a przynajmniej jaka rodzina chyba ze ktos bedzie glosowal z publicznego
@HumbugPL: to juz filozoficzne podejscie - czy to ruszenie tylko to nie minimum wysilku jaki powinno sie wlozyc... ;)

@czlowiekbutelka władza? Każdy większy kraj by to chetnie hackował - przeciez to podbijanie bez strat w udziach, sprzecie i hajsie ;)

@Regisowsky nie, ale jesli chcesz mi powiedziec, ze w komisjach sa przewały to nic nwego - sek w tym, ze nie da sie przekrecic znaczacego odsetka komisji. A w przypadku eVotingu
Skąd wiem, ze jak klikne głos na X system zapisze faktycznie na X? To, że wyswietli mi info, że kliknalem na X nie oznacza, ze tak zapisał. A przecież nie mogę wskazać mojego głosu w bazie, bo to przeczy znonimowości głosowania.


@TenToTamTaki: Wyobraź sobie, że na karcie do głosowania jest wydrukowana i zaplombowana unikalna suma kontrolna. Wyborca po oddaniu głosu usuwa plombę, fotografuję sumę i wrzuca kartę do urny. Komisja sporządza
Jako osoba która na codzień pracuje w IT i zajmuje się sporo kwestiami bezpieczeństwa, jestem absolutnie przeciwny elektronicznemu głosowaniu w każdej formie. Jaką masz gwarancję nawet pomimo użycia szyfrowania, kluczy asymetrycznych czy blockchaina, władza nie zrobi sobie jakiejś furtki do ustalenia tożsamości lub sfałszowania głosu? To jest nierealne.

Obecny system może nie jest idealny, ale mimo popierania cyfryzacji w różnych urzędowych sprawach - zostańmy tak jak jest obecnie. Wybory są raz na
@TenToTamTaki Ale tylko wyborca który głosował ma ten klucz. Każdy ma inny. Aby sprawdzić jak kto głosował musi podać swój unikalny klucz. System kasuje klucz po jego wysłaniu. System jest audytowany żeby sprawdzać że naprawdę kasuje. System nie potrafi odtworzyć klucza ale potrafi zweryfikować że nadesłany klucz jest poprawny.
@reveil: Jaką masz pewność że system zostanie zaudytowany w poprawny sposób? Kto i przez kogo zostanie wyznaczony do tego audytowania? Skąd będziesz wiedział że zaudytowany system to ten sam w którym będziesz głosował? W obecnym systemie głosowanie "audytuje" kilkanaście tysięcy komisji, razem pewnie kilkaset tysięcy osób.
. Komisja sporządza listę głosów w excelu wraz z sumą karty przy każdym głosie. W tak opublikowanym arkuszu każdy może samodzielnie zweryfikować, czy jego głos został zapisany na właściwego kandydata.


@ToJestNiepojete: Gdzie tu tajnosc?
@reveiljak wyzej ;)

Zrozumcie. Jesli wyborca ma mozliwość sprawdzenia jak oddał głos, to to juz nie jest tajność. Zastanowcie sie jak można tego uzyc prtzeciwko wyborcy...
@jciesz może jeszcze rzutem na taśmę dasz radę wprowadzić, co? XDDDDD Pisałeś kiedyś, że nie chodzi Ci o dobro partii, tylko o dobro Polski, masz szansę się wykazać.
Nie da się dobrze zrobić bezpiecznych anonimowych wyborów przez internet


@Deykun: No nie da bo byś musiał kontrolować cały system i mieć do wszystkiego wgląd. Ale tu piszą o tym że technicznie nie jest możliwe bezpieczne wysłanie anonimowych danych z A do B

Nie, nie jest. (wyżej napisałem)


@TenToTamTaki: Jest