Wpis z mikrobloga

W 1993 1 ha ziemi kosztował 300-500 PLN/ha, dzisiaj to 50 000 - 80 000 PLN/ha, mieszkania nie mają podjazdu.


@PfefferWerfer: to jest złe porównanie, najlepiej zobaczyć zmianę cen ziemii rolnej od wejścia do UE, bo w latach 90 mieliśmy bardzo duża inflację
To jest dobre porównanie, bo ceny mieszkań podlegały tej samej inflacji a jednak urosły znacznie mniej.


@PfefferWerfer: porównywałeś cenę ziemi z 1993 roku do ceny z 2023 roku, to nie miało sensu z powodów jakie wymieniłem wcześniej.

To co ma sens, to dodanie kontekstu, a takim jest właśnie wskaźnik inflacji, moment wejścia do unii czy wzrost cen nieruchomości.
@SzitpostForReal:

No i tak - średnia cena 1 m^2 mieszkania w 1992 wynosiła 530 PLN, cena 1 ha w 1992 wynosiła 500 PLN.

W 2Q2023 średnia cena transakcyjna 1 m^2 mieszkania na rynku pierwotnym wynosi 8932 PLN/m^2, a na wtórnym 7281 PLN/m^2. Natomiast cena transakcyjna 1ha to 62 852 PLN/ha.

Mieszkania urosły 18-krotnie, ziemia podrożała 125-krotnie.

Inflacja nie tłumaczy tej dysproporcji bo w obu przypadkach jest uwzględniona tak samo.
@PfefferWerfer: nigdzie nie napisałem, że inflacja odpowiada tylko i wyłącznie za zmianę ceny. Tutaj warto również wspomnieć, że w Polsce mieliśmy jedną z najniższych w Europie średnią powierzchnię gospodarstwa i wraz z upływem czasu dochodziło do ich scalania, co z kolei przełożyło się na wzrost cen ziemi rolnej.
Tutaj warto również wspomnieć, że w Polsce mieliśmy jedną z najniższych w Europie średnią powierzchnię gospodarstwa i wraz z upływem czasu dochodziło do ich scalania, co z kolei przełożyło się na wzrost cen ziemi rolnej.


@SzitpostForReal: Polska nadal ma jedne z najmniejszych gospodarstw w UE, proces konsolidacji ziemi zachodzi we wszystkich krajach, ale w Polsce jest szczególnie powolny z powodu istnienia KRUSu i preferencyjnego systemu podatkowego dla rolników (znacznie niższe składki
PfefferWerfer - >Tutaj warto również wspomnieć, że w Polsce mieliśmy jedną z najniższ...

źródło: farm_size

Pobierz