Wpis z mikrobloga

Czy krótkowzroczność się opłaca?

ROZWÓJ W KRÓTKIM CZY DŁUGIM OKRESIE?
Przyjęło się myślenie, że większą skuteczność rozwojową daje wzmacnianie istniejących silnych biegunów wzrostu. I wydaje się, że jest to prawda – w krótkim okresie. Tak samo jak większy użytek z dodatkowych pieniędzy zrobi człowiek wykształcony, z doświadczeniem zawodowym.

Czy to jednak oznacza, że nie należy kształcić, zachęcać do rozwoju osób młodszych bądź posiadających trudniejszą sytuację wyjściową? W długim okresie całościowy wkład w gospodarkę będzie większy, jeśli pozwolimy rozwinąć zdolności możliwie największej liczbie ludzi.

Czy z regionami jest inaczej? Kierowanie zasobów do regionów najlepiej rozwiniętych daje największy wzrost w krótkim okresie. Jednak jako całe państwo tracimy, jeżeli duża część terytorium nie uczestniczy w rozwoju na miarę swojego potencjału. Kierowanie tam zasobów ma charakter inwestycji – w krótkim okresie jest kosztem, który trzeba ponieść; jednak w długim okresie może przynosić dodatkowe zyski.

Fragment pochodzi z raportu o planowanej korekcie województw, która będzie miała miejsce w tej dekadzie. Podział administracyjny z 1999 roku nie służy rozwojowi Polski w długim terminie oraz pogłębia problemy demograficzne.

Wyodrębniono cztery warianty zmiany układu województw. W każdym z nich następuje zmniejszenie powierzchni województwa mazowieckiego.

Proponowane są województwa dwubiegunowe (wariant minimalny) lub kilku biegunowe (wariant makroregionalny) po to aby rozwój nie był skupiony w pięciu największych miastach wojewódzkich.

W tym kontekście nie dziwi rozwój lotniska w Radomiu, ponieważ będzie to raczej Radom-Kielce (województwo świętokrzyskie) niż Warszawa-Radom (województwo mazowieckie).

Mniej zagadkowe staje się otwarcie w czasie pandemii (2021 rok) regionalnego oddziału Gazety Wyborczej w Kaliszu (planowany biegun wzrostu Kalisz-Ostrów Wielkopolski):
https://calisia.pl/gazeta-wyborcza-otworzyla-swoj-oddzial-w-kaliszu,53332

Warto wziąć powyższe plany pod uwagę w kontekście inwestycji w #nieruchomosci oraz tego gdzie chcemy mieszkać i pracować.

Całość raportu tutaj:
https://sobieski.org.pl/wp-content/uploads/IX-2023-Korekta-wojewodztw.pdf

#gospodarka #polska #spoleczenstwo #inwestycje #inwestowanie #finanse #wynajem #polityka #demografia
TeslaPrawdziwy - Czy krótkowzroczność się opłaca?

ROZWÓJ W KRÓTKIM CZY DŁUGIM OKRESI...

źródło: korekta województw wariant minimalny

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@TeslaPrawdziwy: Pierwszy wariant super dla warmińsko-mazurskiego, wykrojenie drugiego największego miasta w województwie (Elbląga) odpowiadającego za 8% populacji województwa. W zamian nie dostają nic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ten region jest skazany na uskansenowienie, parki narodowe i strefa zgniotu w razie wojny - już teraz szoruje po dnie wszelkich statystyk - wysokie bezrobocie, ujemne saldo migracji wewnętrznej, największy odsetek alimenciarzy na 1000 mieszkańców, brak inwestycji zagranicznych, niedorozwinięta infrastruktura
  • Odpowiedz
@TeslaPrawdziwy: czyli co np. Siedlce, które ciążą do Warszawy nagle po dołączeniu do woj. Lubelskiego dojdą do wniosku, że jednak rzucam Warszawę na rzecz Lublina? Przecież to nie ma sensu. Jeżeli ktoś chce sobie poczytać o podobnych rzeczach "prorozwojowych" czyli decentralizacji może przeczytać tutaj w miarę świeża sprawa: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/raport-mpit-ws-deglomeracji-i-delokalizacji-urzedow-centralnych-w-polsce tam jest PDF z wieloma ciekawymi danymi.
  • Odpowiedz
po to aby rozwój nie był skupiony w pięciu największych miastach wojewódzkich.


@TeslaPrawdziwy: a nanieś tam liczby studentów, w tym tych zagranicznych i jasno będzie widać, że to jakaś mrzonka, jeśli potraktować jako punkt wyjścia. Nie jesteśmy Niemcami, które decentralizację mają głęboko zakorzenioną. W dodatku spada nam liczba mieszkańców, a największe miasta czeka trwały trend suburbanizacji, więc wciąż będzie dość miejsca dla napływających. Pewna koncentracja ludzi i kapitału jest niezbędna dla
  • Odpowiedz
@TeslaPrawdziwy: warminsko-mazurskie - jako drugie miasto powinna być Ostróda, leży na trasie S7 i ma szansę wzmocnić region.
Przesunięcie Elbląga do pomorskiego słuszne, będąc tam (i ogólnie Żuławy) to chyba i tak tamtejszemu regionowi bliżej do Gdańska niż Olsztyna.
Pomorskie powinno natomiast zwrócić Chojnice, ewentualnie Człuchów do kuj-pom.

Drugi wariant jakiś abstrakcyjny mi się wydaje, wygląda raczej jakby miałaby to być optymalizacja pod dotacje z UE w którym różne ośrodki w
  • Odpowiedz