Wpis z mikrobloga

Siema mirki, mam problem taki ze ludzie z chin probuja mi się #!$%@? na niektóre konta gmail od 3 lat sporadycznie (dopiero zauwazylem Xd). Oprocz oczywistości które zamierzam zrobić, to warto jest robić reset firmwareu routera? Był kupiony używany (huawei b525s). Bios też warto wgrać inny? Co do routera, tez nie wiem gdzie szukać firmware do niego, wole nie pobierać od mackow2000.

#informatyka #wirus #raty
  • 8
@Kamokamo: spoko, a myslisz ze robic ten reset biosu? czy tylko skupić się na lepszych zabezpieczeniach w systemie, 2fa, zmianie hasel, formacie dysków urządzeń (tel, lapek babci z którego korzystam, komp) itd z takich podstaw. Pytam, bo mam wszystko podkręcone i z kazdym tajmingiem ustawionym dla ramow itd i zejdzie mi wiecej roboty, albo okaże się nagle że system nie wstanie na tych samych ustawieniach biosu co wczesniejXd
@sperdolixpl: Wbij sobie te e-maile tutaj: https://haveibeenpwned.com
Jak były w niektórych wyciekach to problem nie leży w tym że ktoś ci się włamał do sieci tylko w tym że prawdopodobnie rejestrowałeś konta na lewo i prawo z tym samym hasłem, te strony potem był zhakowane i po prostu próbują wbijać na podstawie tego.

A jeżeli masz paranoję na punkcie chińskiego sprzętu sieciowego (i słusznie), to albo instalujesz OpenWRT o i ile
@sperdolixpl zmiana haseł i ustawienie 2FA na wszystkich znaczących kontach to powinna być podstawa. Nie wiem czy reset BIOSu w kompie ma jakikolwiek sens. Jak trzymasz hasła w przeglądarce to je też usuń i wrzuć to do jakiegoś porządnego, szyfrowanego menedżera haseł
@supra107: A co sądzisz o jakichś platnych antywirusach? np kod licencyjny do f-secure (który podobno dobrze przykłada się do chronienia prywatności użytkowników) z silnikiem avira i wiele innych mozna dorwac za 3 dychy na rok, wiec to nie jest duzy wydatek. Windows defender niby spoko, ale przez fakt ze jest wbudowany w win10 inne programy po uruchomieniu moga łatwo zarządzać ustawieniami ochrony/ jak odetniesz mu dostęp do chmury to jest dość
@Kamokamo: na komputerze po prostu ustawilem usuwanie plikow cookie po wyłączeniu przeglądarki + brak zapisywania haseł, wypelniania autoformularzy itd. Na tel jednak ciężej cos złapać nie pobierając byle gówna z hostingow plików i nie wchodząc na dziwne strony, wiec zwykły antywirek na android miui myślę że wystarczy. Mam taką nadzieję przynajmniej.
@sperdolixpl: A jaką masz gwarancję tego że płatny = lepszy? Albo to że płatny nie będzie łatwiejszy do ominięcia? Nie masz, a 99% infekcji wynika nie ze zbyt słabej ochrony antywirusowej tylko z niewiedzy użytkownika.

Skoro rejestrowałeś się na te same hasła tymi mailami no to nic dziwnego że nagle chcą ci się wbijać na konto, ale na 100% nie jest to z tego względu że masz zbyt słabego antywira, tu