Wpis z mikrobloga

Mirki,

mój ojciec zmarł 14 października 2023.
#1 Czy zmiany wprowadzone 15 listopada mnie obowiązują w kwestii zrzeczenia się spadku w moim imieniu i syna? Głównie chodzi o to, czy mogę teraz iść do notariusza z żoną, zrzec się spadku w moim imieniu i razem zrzekniemy się spadku w imieniu syna? Czy obowiązuje to tylko dla zmarłych po 15 listopada, a ja muszę iść starą drogą w imieniu syna(sąd rodzinny).

#2 Czy w tak prostej sprawie jak zrzeczenie wszystkiego jest sens bawić się w sąd i nie lepiej/szybciej iść po prostu do notariusza? Chodzi o to, że mój ojciec miał prawdopodobnie długi nieznanego pochodzenia, a majątku brak. Interesuje mnie szybkość i bezpieczeństwo załatwienia sprawy. Czy notariusz jest tak samo "bezpieczny" jak ciągnięcie tego wszystkiego przez sąd?

#3 Czy w tej sytuacji dzieci brata mojego ojca też muszą się zrzekać po mnie? Bo zakładam, że brat mojego ojca powinien zrzec się po mnie także, jeśli nie chce dziedziczyć długów.

Z góry dziękuję za pomoc.

#prawo #kiciochpyta #prawospadkowe #spadek
  • 5
  • Odpowiedz
@kthxb: jak syn nie jest pełnoletni to wniosek do sadu rodzinnego, decyduje o tym sąd, nie wy jako rodzicie - idea jest taka że możecie działać wbrew korzyści dziecka wiec to sad musi przychylić się do waszego stanowiska, pilnujcie terminów. Linia dziedziczenia jest taka jak piszesz, czyli oni tez powinni odrzucić spadek, jak nieletni to przez sad na wniosek rodziców
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Slon: Ale czytałeś mój post? Wprowadzili zmiany 15 listopada i od teraz możesz iść do notariusza i jak Ty się zrzekasz to i w imieniu dziecka możesz to zrobić jeśli jest zgodność obojga rodziców.
  • Odpowiedz
@kthxb:
#1 Obowiązują Cię znowelizowane przepisy. Przepisy przejściowe są zredagowane w ten sposób, że mogą skorzystać z nich również te osoby, których czas na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku nie upłynął przed wejściem w życie przepisów. Spokojnie możesz to zrobić jednym aktem notarialnym.

#2 Szybkość = zdecydowanie notariusz.

#3 Najprawdopodobniej tak.
  • Odpowiedz