Wpis z mikrobloga

Trafiłem dzisiaj na tę fotografię ludzi witających niemieckich żołnierzy w 1939 w Katowicach. Przyznam się, że jak się tu urodziłem i mieszkałem całe życie, to jakoś nigdy nie zwróciłem nawet uwagi na ten fragment historii tego miasta jak i całego regionu. Podobno w plebiscycie zdecydowana większość ludności była za dołączeniem do Niemiec i Polacy byli tu zwożeni, aby te proporcje zmienić.

Chciałbym nadrobić te luki w wiedzy. Jakie są dobre źródła, książki, może jakieś filmy, aby dowiedzieć się jak sprawa tu wyglądała? Fajnie by było jakby było to możliwie najbardziej obiektywne. Nie chciałbym czytać jakichś fikołków, a o te nie trudno jak widziałem komentarze pod zdjęciem. Jedni to chyba autonomiści, inni z nienawiści do Niemców ciągnęli argumentami w swoją stronę.

#katowice #slask #historia #2wojnaswiatowa
ruda_stuleja - Trafiłem dzisiaj na tę fotografię ludzi witających niemieckich żołnier...

źródło: obraz_2023-11-21_205516539

Pobierz
  • 8
@ruda_stuleja: Tutaj możesz sprawdzić wyniki plebiscytu dla każdej gminy: https://silesia-plebiscite.netlify.app/szl/map.html. Za pozostaniem (a nie dołączeniem jak piszesz) w Rzeszy głosowało 85% Katowiczan. W spisie z 1910 w Katowicach językiem niemieckim posługiwało się 37 tys. z 43 tys. ogółu mieszkańców.

Z tego co wiem to o okresie powstań i plebiscytu przez ostatnie 100 lat powstała tylko jedna książka niosąca znamiona rzetelnej: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4881490/powstania-slaskie-1919-1920-1921. Autor po raz pierwszy od 100 lat sięgnął po źródła