Wpis z mikrobloga

Mirasy zastanawiam się nad budową domu i myślę #rekuperacja czy #wentylacja grawitacyjna. Odnośnie reku dręczy mnie jeden problem - jak to jest w lecie? Słyszałem dużo historii, że np. w lecie jest 15 stopni, a z rekuperatora wieje 23. To brzmi jak piekranik w domu. Da się to ogarnąć jakąś klimatyzacją?
  • 9
  • Odpowiedz
Z rekuperacji wieje ci podoba temperatura, lub troszkę wyższa jak masz w domu (przy upałach). W nocy można włączyć bypass i trochę chodzić dom
  • Odpowiedz
  • 0
@Zapaczony https://youtu.be/-9eQikiTd4o?t=348 (gościu pokazuje temperaturę czerpni - 15 stopni i temperaturę wylotu 23, twierdzi że to wina tego, że poddasze się nagrzało i grzeje powietrze, które trafia do domu).

23 stopnie przy 14 stopniach na zewnątrz, pytanie co jak temperatura powietrza jest dużo wyższa?

Znam tez przypadki osób z okolicy którzy mają podobny problem.
  • Odpowiedz
  • 0
@senq87: Chyba jak mam poza domem, bo inaczej to by był piekarnik a nie rekuperator ( ͡° ͜ʖ ͡°) Albo inaczej, zależy mi na tym, żeby w domu była przyjemna temperatura, a 23 stopnie to zdecydowanie więcej niż przyjemna.

Przy np. wentylacji grawitacyjnej może nagrzeje się jedno piętro, ale na dole jest dużo niższa temperatura i można otworzyć okna, co powoduje zasysanie powietrza o temperaturze 14stopni. Z
  • Odpowiedz
@ShadowDancer: jeśli od nagrzanego poddasza ogrzewa mu kanały rekuperacji to znaczy, że ma źle wykonaną instalacje. Niestety to akurat jest krytycznie ważne. Źle zaizolowana instalacja to same problemy.
  • Odpowiedz
@ShadowDancer: mam póki co niezaizolowane poddasze, pod nim reku i nigdy temperatura nawiewu nie była wyższa niż temperatura na zewnątrz. Rury są naturalnie zaizolowane otuliną z wełny. Pamiętaj, że czerpnia też jest na odpowiedniej wysokości, gdzie zwykle jest trochę chłodniej niż na poziomie gleby.

Za to fajna opcja to free cooling, czyli nawiewanie zimnego powietrza nocą, by zbić temperaturę

Cudów nie ma, jak jest 30 stopni na zewnątrz, to prędzej czy
  • Odpowiedz