Wpis z mikrobloga

Dyskusja w gorących pod wpisem o smogu skłoniła mnie by spojrzeć na dane.

Według Eurostatu, w 2021, w gospodarstwach domowych całej Unii Europejskiej spalono 8,8 mln ton węgla kamiennego, a w Polsce: 8 mln ton (czyli ~90%).

Jeśli spojrzymy na wszystkie paliwa stałe to sytuacja wygląda trochę lepiej: cała UE - 11,7 mln ton, Polska - 8,1 mln ton (~70%).

Dlaczego skupiam się na gospodarstwach domowych, czyli na tzw. "małej emisji"? W kontekście smogu (ale nie CO2!), przemysł spala węgiel dużo czyściej. Spalanie jest wydajniejsze, a do tego stosowane są filtry i systemy oczyszczania spalin.

Oczywiście, rzetelność wymaga przytoczenia alternatywnych wyjaśnień które padły w komentarzach:

- PRZESTAŃCIE SZKALOWAĆ POLSKĘ!

- OJKOFOBIA!!!

- Niemcy na pewno nie kłamią w sprawie smogu hehehe

#pogoda #paleniewpiecu #klimat #krajzdykty #polska #neuropa
lubiepickakao - Dyskusja w gorących pod wpisem o smogu skłoniła mnie by spojrzeć na d...

źródło: wegiel

Pobierz
  • 3
@graf_zero: akurat wróciłem z tripa po tym Dojczlandzie. Spodziewałem się tysiąca kominów i kłębów dymu. Dokładnie tak, jak to opisywały wykopki. Frankfurt, Norymberga, Monachium i okolice... Jestem zawiedziony. Zero smrodu, zero dymu - mroźnie ale czysto, fujjjjj. Na szczęście wróciłem do Poznania. Zaraz po otworzeniu drzwi uderzył mnie zapach węgla zmieszanego z kaloszem. Home sweet home. Zapewne to tylko wyjątkowa anomalia i na zachodzie też #!$%@?, ale akurat nie teraz. A